Historický jarmark a vinobraní 2018 jsou za námi

Tak jako každý rok v zářijovém čase, i letos jsme se na Orlovně v Telnici pilně chystali na Jarmark. V sobotu 15. září se uskutečnil a nadmíru se vydařil, k čemuž jistě přispělo i krásné počasí.

Před Orlovnou se objevily již tradiční stánky s různým jarmarečním zbožím, nechyběla přírodní mýdla pana Maršálka, voňavá káva a různé zboží z Ugandy, které již několik let nabízí paní Patricie Holčapková a jejíž výdělek směřuje právě na pomoc této zemi. Na dalším stánku pak nejen krásné, ale také chutné perníčky paní Lenky Umláškové, tentokrát také s konkrétními ukázkami zdobení a zdobením na přání zákazníků. No a vinařský stánek od Husáků z Nesvačilky s usměvavou obsluhou, neboť Jarmark je také spojen s vinobraním, což ve vnitřním areálu Orlovny doplňoval koutek s burčákem bílým i červeným a Husákovi se opět nenechali zahanbit a dodali ho výborný. Ale před Orlovnou to ještě nebylo vše, stál zde stánek s krásnými výrobky paní Křetínské z Bučovic, který nabízel malované sklo, kreslené hedvábné šátky, sklenice zdobené korálky a spoustu dalších věciček pro potěchu oka, své místo zde našel i stánek s háčkovanými medvídky, prostíráními a dalšími výrobky společnosti HANASEN, které jsou prací handicapovaných lidí či seniorů a jejichž zakoupením také můžeme pomoci těm, kteří to potřebují. Telnické podnikání zde zastupovaly nápadité náramky různých druhů Lucky Formánkové, na svém místě byl opět k nalezení stánek s košíky, ošatkami i pometly pana Cyprise z Rajhradu, k práci mu vyhrával na své bezové píšťalky a nabízel je dychtivým hudebníčkům pan Ing. Kašpařík z Blažovic a keramika paní Svobodové to vše krásně doplňovala. Mladé maminky také ocenily stánek paní Hrdé s oblečky pro nejmenší děti, který byl u nás poprvé.

Všichni, kdo se těšili také na nějaké dobroty, byly uspokojeni, protože placky našich plackařů na ohni pečené, podávané na sladko i na slano, byly jako vždy v kurzu, a kdo šel raději za vůní pašíka či bramboráčků, mohl si pochutnat na lahůdkách z kuchyně Stanislava Krále z místní Restaurace Orlovna.

Před Orlovnou ale bývá ještě něco, co by jistě chybět nemělo a je k radosti dětem i dospělým, a to živá zvířátka. Kůzlátko od Šustrů od rybníka, pocházející z rodu naší táborové kozy Andělky, ovečky paní Jiřiny Franklové ze sousední vesnice, kterým se zrovna toho dne podařilo prchnou z domova, ale nakonec se na Jarmark dostaly včas, i s různobarevnými slepičkami ze stejného dvorku a králíci od místního chovatele Radka Halamky.

Ani budova Orlovny nezůstala prázdná, ve velkém sále každoročně pořádáme nějakou výstavu. Letos byla floristická, návštěvníci si mohli prohlédnou suché vazby z lučních květin, také výstavu darů přírody z ovoce a zeleniny, včetně struhadla na zelí a různých kameňáků, medy od místního včelaře Ladislava Kubeši, včetně velkého kola pravého včelího vosku, knihy o květinách a bylinách a koutek kuchyňský se zavařeninami, leči, čalamádami a sirupy, prostě se vším, co z darů přírody můžeme vyrobit ke své spotřebě a k chuti. Na stole potom byly připraveny klasické moučníky jako například závin či bábovka. Moučníky nám napekla Petra Hrazdírová a všichni kdo ochutnali, moc je chválili. Celou floristickou výstavu připravila a již dlouho před Jarmarkem chystala paní RNDr. Jana Saňová z Prace, které patří velký dík za spoustu hodin práce a nadšení pro věc.

Uvnitř areálu potom, kromě možnosti nechat si něco pěkného nakreslit na obličej, čekaly děti hry na jedenácti stanovištích, kde si mohly vysoutěžit své tolárky a vybojovat si potom za ně osvobození princezny na hradě či jít se bát do Tajemné komnaty v podzemí. I u soutěží jsme se nechali inspirovat přírodou, tedy vlastně živly jako vzduch, oheň, voda a země. Děti se naučily zasadit brambory, pěstovat je i sklidit a kdo chtěl, tak i ochutnal horký brambor, foukaly do plachty loděk, aby dopluly do svého přístavu, stavěly pagodu, nechaly svištět šípy vzduchem, přecházely potok na chůdách, ve vzduchu přecházely po provaze, lovily ryby, přebíraly zrní, třídily zeleninu a ovoce, zalévaly lekníny, v chrámu u mnichů zapalovaly a zhášely svíce. Prostě, mohly se vyřádit, zatímco jejich rodiny či přátelé poseděli u burčáku a užívali pěkného dne. Dětí, které se letos do soutěží zapojily, bylo okolo 150, což už je číslo úctyhodné.

A nebyl by to pořádný historický Jarmark, kdyby na něm chyběla naše oblíbená rytířská skupina Khaern M’orhen, která mezi hodováním a bitvami zájemcům předváděla své zbraně a další vybavení nutné pro přežití ve starých časech. Ženy z jejich družiny si pro nás nachystaly překvapení a připravily ukázku středověkých pokrmů, z nichž některé jistě mnozí z nás do té doby ani neviděli, ani neochutnali.

Zlatým hřebem podvečera byl jako již několik let zpět koncert Husak quartet, který potěšil hudbou vážnou i veselou. Jeden z mladíků předvedl malou ukázku výuky hry na housle na přítomném publiku a ani děti nepřišly zkrátka a užily si hudby ze svých oblíbených večerníčků a filmů.

Na závěr pak přišla na řadu naše „štěstíčková“ tombola, ve které jsme roztočili dárky od stánkařů, pytle se zrním z výstavy, burčák a různé dobroty. Velké oblibě se těšily dortíky – muffinky, které se částečně dostaly do rukou i komunitě našich mnichů, neboť tito založili k získání štěstíček dokonce společnou družstevní pokladnu a byli ve svých výhrách celkem dosti úspěšní. Hlavní cenou pak byl krásný květinový dort, také v duchu naší letošní výstavy.

Co více ještě dodat? Už zbývá jen poděkovat všem, kteří s námi Jarmark připravovali, chystali výstavu, zapůjčili do ní své věci, věnovali květiny, poskytli ovoce a zeleninu, upekli moučníky, připravili areál, zapůjčili svá zvířátka, pro které jiní zase vystavěli ohrádky, pracovali několik dní na přípravě Tajemné komnaty, hradu a stanovištích pro děti. Děkuji pomocníkům od burčáku, šumným děvčatům na prezenci soutěží pro děti, všem asi 50 pomocníkům, stanovišťákům, kteří se celý den věnovali soutěžícím dětem a i těm, které jste viděli jen občas proběhnout a pak zmizet v zákulisí, aby mohli přichystat něco dalšího. Nesmíme zapomenout i na Jihomoravský kraj, který tuto akci finančně podpořil.

Byla to krásná akce, která se díky veškeré pomoci, pěknému počasí a také přízni všech účastníků, vydařila. Věříme, že přinesla příjemný a pohodový zážitek všem generacím, které si ji společně mohly užít a každý si jistě našel něco, co bylo zrovna pro něj.

Těšíme se tedy s vámi již na příští září, na další Jarmark. A pokud máte nějaký dobrý námět na naši další výstavu, budeme za něj rádi.

Bohumila Hrazdírová

Orel jednota Telnice