Historický jarmark a vinobraní 2021 za námi

Po loňské odmlce v konání Historického jarmarku a vinobraní letos v září opět v Telnici ožila Orlovna a její blízké okolí jarmarečním veselím. V sobotu 18.9.2021 mohli přijít na Orlovnu děti, dospělí, rodiny i jednotlivci, a taky že přišli. Jako pořadatelé jsme za to byli rádi – přece jen ve stejný den v obcích blízkého i vzdálenějšího okolí probíhaly rozličné akce a počasí zprvu (ještě dopoledne) vyzývalo ke zdržování se doma v suchu a teple.

Stěžejní pro vinobraní byl skvělý burčák (vlastně dva – bílý i červený) od rodinného Vinařství Pavel Husák z Nesvačilky. Pro Jarmark zase stánky, kde letos mohli návštěvníci pořídit koření, mýdla, čokoládu i kávu, polštářky, koberečky, svíčky, dřevěné meče, keramické mističky i pohárky, med, perníčky, ozdůbky, dekorace, košíky, píšťalky, oříšky, oblečení pro děti, sirupy a omáčky a spoustu dalších věcí pro radost. Nechyběla ani možnost občerstvit se specialitami z Krčmy pana Krále (rozumějte z Restaurace Orlovna :)).

Hlavně pro děti byla před Orlovnou ustájena zvířátka k okukování a zájemci se také mohli projet Telnicí na koňském povoze. Na dvoře na soutěživce čekala stanoviště, kde se mohly nechat děti vtáhnout do světa pověstí a bájí českých i moravských a věštit jako Libuše, zvonit ,,v Brně“ poledne dřív (jako lest na Brno obléhající Švédy), projít pole za Ječmínkem, přinést kance jako Bivoj nebo třeba skočit s Šemíkem. Jak je zvykem, děti splněním rozličných úkolů získaly jarmareční tolary, za které mohly zkusit projít Pavoučí komnatu ve sklepení Orlovny, přemoci silnou stráž u kláštera s Jitkou či si pořídit tzv. štěstíčko. A nesmíme zapomenout, že po celou dobu konání Historického jarmarku a vinobraní tu s námi byli rytíři z družiny Smila z Kunštátu a Lestnice. Představili svoje zbraně a techniky a jejich ženy, což bylo lákavé hlavně pro některé dospělé, nás pohostily výtečnými středověkými pokrmy nezvyklých chutí.

Nesmíme zapomenout na působivou výstavu v sále Orlovny. Šlo o obrazy akademického malíře Bedřicha Sani, které do prostoru instalovala RNDr. Jana Saňová (a doplnila květinovými vazbami). Návštěvníci mohli obdivovat díla i v neděli po Jarmarku a žasnout nad rozličnými technikami, zpracováním i zdánlivě všedních témat.

Historický jarmark a vinobraní se dle mínění nás pořadatelů vydařil – děkujeme návštěvníkům, dobrovolníkům (v kostýmech i v těm civilu, co nebyli tolik vidět), chovatelům za zapůjčená zvířátka a vůbec všem, co nějak přispěli k příjemné atmosféře akce.

Za pořadatele a OJT

Anna Životská