Historický jarmark a vinobraní 2011

V sobotu 17. září se otevřely pomyslné brány telnické Orlovny, aby všem příchozím z blízkého či vzdálenějšího okolí umožnily prožít jedno z příjemných zářijových odpolední. Konal se zde totiž tradiční „Historický jarmark s vinobraním“. Už ranní pohled na modravou oblohu dával tušit krásný den, který navíc umocnilo sluníčko, jež svítilo a krásně hřálo až do večera.
Krátce po obědě bylo nachystáno vše potřebné a první hosté se začali scházet před Orlovnou. Pozornost dětí upoutaly (jako každý rok) živá zvířátka, kůzle, ovečka a králíčci. A samozřejmě koně, kteří trpělivě vozili skupinky nadšených cestujících okružní trasou po Telnici. Cestou nikdo nemohl minout tradiční stánky s jarmarečním zbožím, voňavou kýtu otáčející se na ohni nebo skupinku plackařů. Ti jako každý rok s dobrou náladou připravovali chutné variace placek nad ohněm. Zvláště ty česnekové letos přesvědčily nejednoho konzumenta, že hlavní ingredience nepochází z Číny, ale jedná se o pravý, nefalšovaný český paličák.
Pojďme ale překročit práh a připomenout si, co dalšího bylo připraveno pro návštěvníky uvnitř areálu. V hlavním sále si organizátoři dali záležet na výstavě krojů a lidových tradic. Rekvizity se podařilo zapůjčit z těšanské kovárny i ze sbírek domácích. Zájemci se také mohli podívat, jak „jednoduché“ je nažehlit spodničky ke kroji nebo uvázat stárce „turecký“ šátek.
Další destinací sobotního dění se stalo hřiště, které bylo rozděleno na několik sekcí. Té hlavní dominovala jednotlivá stanoviště, která hostila nelítostné boje všech soutěží chtivých dětí. Kromě již tradičních chůd a lukostřelby si malí účastníci užili trhání švestek, skládání utěrek, lovení špuntů šufánkem J a další hry. Svoji šikovnost si mohli vyzkoušet při výrobě náramků z kůže a neohroženost zase při vstupu do „tajemné komnaty“, ze které bylo možno vyjít jen po zodpovězení otázek moudré vědmy. Letošní novinkou, která sklidila mimořádný úspěch, bylo malování na obličej. Proto není divu, že se na Orlovně začaly množit nejrůznější postavičky koček, rytířů, Frankensteinů a dalších bytostí.

Je třeba zmínit i stanoviště burčáku, kam zacházeli především ti starší. A že se činili! Jestliže loni se vyčepovalo úctyhodných 300 litrů tohoto sladkého moku, letos jich bylo neuvěřitelných 475! Díky za vaši žízeň!
Den ubíhal, veselá nálada vládla celým areálem a program plynul. Na scéně se pak objevil se svými třemi vystoupeními Yufi žonglér, Rytíři Země moravské se svým vystoupením a také hudební skupina Koňaboj. Ta nám všem dokázala, že i staré lidové písničky nikam nezmizely a že jim v mnohém případě sluší i moderní pojetí, kterým je prezentuje při svých koncertech. Píseň střídala píseň a Historický jarmark s vinobraním mířil ke svému konci. Ten letošní se, myslím, povedl na jedničku. A tu si zaslouží nejen všichni ochotní a pohotoví organizátoři akce a všichni účinkující, ale také Vy, kdo jste nás na Orlovně navštívili. Všem se nám podařilo vytvořit kulturně-sportovní program, bez kterého si já osobně už nedokážu měsíc září představit.

 

hloupý Honza z Jarmarku

 

A ještě malé poděkování všem přátelům, kteří nám ochotně zapůjčili kroje na naši výstavu lidových krojů:

 

Rodina Horákova a Husákova z Těšan, paní Dudková z těšanské kovárny, paní Jana Randulová z Moutnic, paní Renata Zapomnělová ze Žatčan, paní Marie Cupáková z Újezda u Brna, paní Hana Běloušková z Tuřan, rodina Šenkýřova z Blučiny, rodina Rožnovská z Telnice, obecní úřad v Židlochovicích, paní Miroslava Pokorná z Telnice kroj žarošický včetně panenky v žarošickém kroji, rodina Umláškova a Blažkova ze Sokolnic a z Telnice kroje kyjovské, paní Monika Kalvodová ze Žatčan součásti kroje bořetického, slečna Kateřina Němcová kroj podhorácký, pan Antonín Spáčil z Újezda u Brna kroj ženského pěveckého souboru Rozmarýn, paní Renata Jahodová dětské telnické kroje, panenky v telnických krojích a dětský maďarský kroj paní Monika Haniková, panenky v kyjovských krojích paní Jaroslava Šustrová, panenky v těšanských krojích paní Marie Horáková, panenku v žatčanském kroji a ostatní panenky rodina Sýkorova ze Žatčan.
Návštěvníci si také mohli prohlédnout různé potřeby do domácnosti, k práci i modlitbě, které zapůjčila paní Monika Haniková (kolébka, žehlička, ošatka, keramické nádoby aj.) a paní Marie Blažková (šicí stroj, žehličky, kříž, soška panny Marie aj.). Knihy pro hospodyňky, ubrousky, vlňáky, šátky od paní Marie Horákové, obraz Hanačky poskytla paní Zdena Hauerlandová, háčkovaný přehoz, kříž, knihy a fotografie paní Marie Hrazdírová.
Kroje žehlila paní Hana Běloušková z Tuřan, která se také starala o obecní telnické kroje a kroje rovněž šije, turecký šátek vázala paní Marie Horáková, která připravovala telnické kroje pro letošní rok, kroje taktéž šije a nemalou měrou přispěla k uskutečnění výstavy krojů. Oběma velké díky za podporu tradic, jejich nadšení pro věc, a také vystupování v krojích.
Všem, kteří zapůjčili své kroje, dokonce je i sami přivezli, někteří i nainstalovali, děkujeme za přínos naší výstavě i za ochotu, s jakou tuto akci podpořili.

 

Sportovní část akce byla realizována za finanční podpory obce Telnice.

 

Bohumila a Anna Hrazdírovy

 

[/su_custom_gallery]