Historický jarmark a vinobraní 2012

Narozdíl od předchozích let provázely Historický jarmark a vinobraní 2012 obavy z nepřízně počasí. Jak se nakonec ukázalo, zbytečně. Úderem druhé se dostavilo sluníčko i azurové nebe, před orlovnou rozložili své zboží jarmarečníci a mohlo se začít v plné parádě!

Jak už je zvykem, také tentokrát se program skládal z několika částí. Pro děti byly připraveny soutěžní disciplíny, ve kterých dokazovaly svou tělesnou zdatnost i sílu rozumu. Komu se nedařilo v kuličkách, mohl to zkusit s vodními sporty, hodem kladivem či třeba zavěšováním olympijských kruhů. Jak je zřejmé, hlavní roli hrála olympiáda.

A nejenom při dětských soutěžích. Ve velkém sále orlovny byla otevřena výstava s názvem Olympijské hry. Celému prostoru dominoval osmimetrový čtyřskif zapůjčený Veslařským klubem Břeclav. Cenných trofejí zde bylo k vidění mnohem více. Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová zapůjčila sbírku kopií svých medailí, běžeckou hůlku, s níž vyhrála ZOH v Turíně v roce 2006, dres i několik fotografií zachycujících vrcholové okamžiky její kariéry.

Zlatý paralympionik Vojtech Vašíček dal k dispozici nejen svůj invalidní vozík (formulu), s nímž zvítězil v pětiboji na paralympiádě v Barceloně v roce 1992, ale i některá sportovní nářadí, např. oštěp či disk, a fotografie důležitých sportovních momentů nejen ze závodů, ale i z tréninků.

Zdi sálu lemovaly plakáty všech novodobých olympijských her. Mezi nimi zvláště vynikala obří tabule se spoustou podpisů. Český olympijský výbor zapůjčil do Telnice letošní „Wall of Fame“, tedy stěnu slávy, na niž se zvěčnili všichni čeští olympionici a další významní hosté, např. prezidet Václav Klaus. Expozici zakončovaly předměty z londýnské olympiády 2012, nechyběly ani bundy a proslavené gumáky, dokonce ve dvou velikostech.

Kulturní program jarmarku obohatilo vystoupení country tanečníků z Orla jednoty Kelč – Ruty Šuty. Jejich produkci pak vystřídala šermířská skupina Buhurt, která si přivezla nejen šermíře, ale také inkvizitora a mučicí nástroje a pustila se do napravování čarodějnic. Po nich přišel na řadu kouzelník Jiří Macík, kterému však výstup poněkud zkomplikoval přechodný déšť. I přesto si poradil a vykouzlil úsměv na nejedné dětské tváři.

Na závěr snad jen zbývá dodat, že děkujeme všem organizátorům, ať už se podíleli na přípravě či samotné realizaci jarmarku, děkujeme i všem vzácným hostům a návštěvníkům jarmarku za vytvoření krásné a přátelské atmosféry. Těšíme se s Vámi za rok zase na viděnou!

Eliška Vecheta