Jihomoravské bicyklení 2015 – Národním parkem Podyjí

Další cyklistická projížďka, která proběhla v sobotu 6.6., se nesla ve sportovnějším duchu. To znamená, že na účastníky čekal terén poněkud náročnější. A bylo vidět na tvářích některých cyklistů, když jsme se ještě v doprovodném vozidle blížili ke startu naší vyjížďky, malé zděšení a dotazy jako – „ …tento kopec budeme muset vyšlapat?“ Ale krásný pohled z náměstí Vranova nad Dyjí na místní zámek přebil první obavy.20150606 JMB Podyjí3

Takže nic nebránilo tomu, abychom po nezbytném seznámení se s novými účastnicemi letošního seriálu Jihomoravského bicyklení (Mílou a Klárou) nasedli na své stroje a proti proudu řeky Dyje vyrazili vstříc dnešním zážitkům a krásám západní části Národního parku Podyjí. Během prvního kilometru jsme několikrát zastavili, abychom si vychutnali pohledy na vranovský zámek nad Dyjí nebo jsme čekali na nedočkavou první polovinu výpravy, která sice svižně vyrazila vpřed, ale na první odbočce zvolila špatnou stranu.

20150606 JMB Podyjí4                              20150606 JMB Podyjí7   Příčinou našich zastávek byla také prohlídka Hamerských vrás, což je skalní útvar na břehu Dyje ještě v katastru Vranova nad Dyjí nebo jedna ze dvou vysutých lávek přes řeku (druhou, za vinicí Šobes, jsme přejížděli předloni) nebo jen pohled na krásnou přírodu kolem řeky Dyje.

Optimismus a dobrá nálada opadla hned poté, co jsme opustili břeh řeky a prudce jsme odbočili doleva přímo do strmého kopce směrem na Čížov. Tato 4 kilometrová cesta nám dala pořádně zabrat a z kola nesesedli pouze nejzdatnější jezdci a těch nebylo mnoho. Štěstí bylo, že cesta vedla celou dobu lesem, protože celý den pálilo slunce jako o závod.

20150606 JMB Podyjí9

Ale, jak se říká: není kopec, který by cyklista nevyšel. Tak i my jsme vytlačili kola na vrchol a mohli jsme si užít sjezd do Čížova, kde jsme všichni svorně zamířili se občerstvit do Hospody u Švestků, která je tradiční zastávkou cyklistů projíždějící těmito místy.

20150606 JMB Podyjí13   20150606 JMB Podyjí16

Potom jsme popojeli jen na kraj Čížova a prohlédli jsme si hraniční zátarasy z dob železné opony. Další naší zastávkou byla Hardeggská vyhlídka, kde jsme mohli vidět hrad Hardegg a celé rakouské hraniční městečko jako na dlani. Zajímavostí je, že Hardegg je nejmenší rakouské město s pouze stovkou obyvatel, ale titul město obdrželo právě díky místnímu hradu z 12. století.

20150606 JMB Podyjí21     20150606 JMB Podyjí31    A protože jsme se dostali do Hardeggu, kterým protéká Dyje, čekal nás zase výjezd nahoru nad kaňon, kterým Dyje v Národním parku protéká. Cesta rakouskou částí Národního parku Thaytal byla příjemnější v tom, že vedla po asfaltové silnici až do Fellingu, kde jsme sjeli na polní cestu a po chvíli jsme již byli opět v České republice a pak už nás čekal jen závěrečný sjezd kolem zámku do Vranova nad Dyjí. Jarku s Laďou st. udolalo v kopci za Hardeggem dnešní vedro a využili služeb doprovodného vozidla a nechali se dovézt do cíle dnešního výletu.

20150606 JMB Podyjí39     20150606 JMB Podyjí42

Tady už proběhlo jen malé občerstvení na cestu (svíčková apod.) a zhodnocení dnešního cyklistického výletu. Všichni vypadali spokojeně, takže věřím, že se už těší na další výpravu na přelomu července a srpna. :-)

 

za pořadatele Jiří Hrazdíra

[/su_custom_gallery]