Jihomoravské bicyklení 2021 – Živé pomezí

V pátek 1.10.2021 se během odpoledne až večera v Moravskokrumlovském hotelu Rokiten setkávali účastníci letošního prvního cyklovýletu. V místní restauraci se postupně srdečně zdravili všichni, kteří ten den dorazili a někteří se víc jak rok na naší cyklistické akci neviděli.

Ráno po snídani jsme se srotili na parkovišti před hotelem i s dalšími, kteří přijeli pouze na sobotu, připravili si svoje bicykly, vyfotili se a vyrazili na první kilometry po vinařských stezkách severní části znojemské oblasti. Hned na začátek jsme si vyšlápli kopec k hájence nad Moravským Krumlovem a pak jsme ho vzápětí sjeli do Jezeřan-Maršovic, kde na nás čekal ve vinařství Vinné sklepy Maršovice mladý muž, který nám nalil červeného burčáku (ještě to byla sladká šťáva) a popovídal nám o místním vinařství. Sice nám moc nedoporučoval cestu po polní cestě, ale nakonec to byl příjemný úsek mezi kukuřicí a podél remízku s velkými plody ořešáku černého (vygoogleno). Pak jsme se napojili na vedlejší silnici a po ní se dostali až do Bohutic. Tady jsme už věděli o Podzimních Bohutických slavnostech a podle řinčení zbraní vystoupení historického šermu a proudu lidí našli v areálu zámku vstup. Tuto zastávku všichni uvítali, protože byl čas oběda a na slavnostech bylo mnoho možností na zahnání hladu a občerstvení se (zabijačkové hody, zvěřinové guláše, langoše, palačinky, káva, pivo, víno, burčák, atd.). Prohlédli jsme si i různé stánky se zbožím a někteří i v zámku výstavu vyřezávané křížové cesty z cedrového dřeva v životní velikosti řezbáře Bohumila Beka. Po opuštění areálu zámku jsme se vyjeli podívat na Lurdskou jeskyni a po upozornění první rychlejší skupiny, že další cesta vede po turistické značce a průjezd není moc komfortní, tak jsme se kousek vrátili a jeli směrem na Krumlov po silnici přes Rakšice do města našeho pobytu. A protože i v Moravském Krumlově byla na náměstí akce Food festival, tak jsme se zastavili i tady, aby někteří něco dobrého ochutnali. V půl šesté nás čekal na prohlídku místního minipivovaru KRUM pan sládek s příhodným jménem Nedopil, který nám poutavě povyprávěl o vaření piva a o svém splněném snu vařit si pivo pro radost. Nechyběla samozřejmě ochutnávka a prohlídka výrobních místností. Pak už jsme se přemístili do restaurace, kde jsme měli připravenou večeři. Při ní proběhlo malé přání k dnešním narozeninám (Honza), zpěv několika známých písní při kytaře, ale hlavně družný hovor účastníků, kteří si měli po tak dlouhé době, co se neviděli, co říct.

V neděli se někteří po snídani vydali na mši do kostela, kde se potkali mimo jiné i s majitelem hotelu a pak se všichni, kteří měli zájem, sešli v krumlovském zámku, kam se letos vrátila úžasná výstava velikých pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej. Po prohlídce už jsme konečně vyrazili na kolech v mnohem příjemnějším terénu, než včera. Kolem Týnského rybníku do Rybníků a pak po cyklostezce Krumlovsko-Jevišovicko až do Vémyslic, kde jsme zakotvili v hotelové restauraci Ryšavý na oběd. Po dobrém obědě jsme popojeli přes Dobelice do Petrovic ke krásné doškové chalupě č.p. 10. Odtud jsme se dostali přes Lesonice na cyklo 5009 vedoucí do Moravského Krumlova. A tím skončilo naše putování po místních vinařských stezkách. Naložili jsme se i s koly a čekalo na nás ještě malé překvapení pro každého účastníka v podobě láhve Svatováclavského speciálu od majitele hotelu. Pak už jsme se jen vzájemně rozloučili a vyrazili domů.

 

Jiří Hrazdíra

Jihomoravské bicyklení

[/su_custom_gallery]