Jihomoravské bicyklení – Hustopečské rozhledny

Vždycky poslední společný výjezd účastníků Jihomoravského bicyklení má své nezaměnitelné kouzlo v podobě úžasně vybarvené podzimní přírody. A když se k tomu přidá i podzimní sluníčko a asi i poslední dny babího léta, je zážitek dokonalý.

Tentokrát jsme se sešli vcelku v hojném počtu na srazu v Hustopečích na náměstí před radnicí. Po ránu jsme stihli ještě i kávičku v místní kavárně a náladu nám zvedl i pohled na paní venčící na vodítku prase jateční váhy. Chvíli jsme ještě čekali na Roberta na lehokole, který se snažil dostat do Hustopečí rovnou na kole, ale kvůli různým objížďkám se dost zdržel. Domluvili jsme se, že se s ním potkáme po trase a vyrazili jsme směrem po Mandloňové naučné stezce na rozhlednu nad Hustopečemi. Někteří jsme část nejprudší vyšli se slovy „…není kopec, který by cyklista nevyšel…“. Mezitím zavolal Robert, že znovu zabloudil, a že dnešní cyklovýlet vzdává. Z rozhledny byl krásný výhled na Pálavu a okolí. Láša dokonce našel v mandloňovém sadu i mandli. To už se ale začaly na rozhlednu scházet davy lidí, které vylákal krásný den na procházku. Pokračovali jsme tedy sjezdem dolů do Kurdějova. Ten je bohužel v údolí, takže jsme si vyšlápli zase kopec nahoru. Pak zase dolů do Horních Bojanovic a dále do Němčiček. To už ale někteří dostali strašný hlad, takže jsme se zastavili na oběd na Kraví Horu. Pája s Jančou si ale nechtěli dát ujít pohled z rozhledny nad Kraví Horou a zamířili napřed tam a až potom na oběd. Zdeněk si taky příležitost navštívit rozhlednu nedal rozmluvit, a než ostatní dojedli a vytrávili, vyšlapal si kopeček na rozhlednu taky. Po obědě jsme se přes Bořetice dostali mezi vinohrady nad Velkými Pavlovicemi k další rozhledně – Slunečné. Opět jsme byli odměněni krásnými výhledy na okolní přírodu a na krásně se vybarvující vinohrady. A protože rozhledna je vždy na kopci, tak jsme si opět užili sjezd dolů do Velkých Pavlovic. Odtud jsme už nabírali směr k Hustopečím. Po cestě nás ale čekala poslední vyhlídka z Vyhlídky U Obrázku. Dál jsme si užili drkocavé polní cesty podél vinohradů až téměř do Hustopečí. To už se taky prodlužovaly stíny, jak se sluníčko, které hřálo celý den, pomalu přibližovalo k horizontu.

Náš společný výlet jsme zakončili společnou fotkou na náměstí. Pak jsme naložili kola i sebe a vydali se k domovu. Všichni už se těší na závěrečný seminář 17.11., kterým letošní úspěšný ročník Jihomoravského bicyklení zakončíme při prohlížení fotografií a vzpomínkách na společné výlety.

 

Jiří Hrazdíra