Jihomoravské bicyklení – Lednicko

Lednicko-valtický areál je známý architektonický, botanický i zoologický skvost jižní Moravy. Méně známá je síť kvalitních cyklostezek, která jej křížem krážem protíná. Po ní se v úterý 8. 5. 2012 vydala další výprava nadšených bicyklistů, tentokrát v počtu 35 osob. Nejmladšího a nejstaršího účastníka od sebe dělilo 66 let.

Počasí cyklistům přálo, nebe se obléklo do předpisově blankytné a teplota se ustálila na příjemných 21 stupních Celsia. Na úvod jsme podnikli výpravu lodí od lednického zámku k Minaretu po Zámecké Dyji. Řeka jako každá jiná, řekl by možná kdekdo, ale pod hladinou i nad ní se skrývalo nejedno překvapení. Věřili byste, že na zhruba tříkilometrovém úseku potkáte všechny  druhy ryb žijící v naší zemi a jako bonus želvu bahenní, ledňáčka říčního či bobra? Ze všech zmíněných nám však ochotně zapózoval pouze ledňáček, s bobry prý je těžká domluva.

Ale to už jsme kotvili u Minaretu a hned po jeho pokoření zamířili zámeckým parkem zpátky. Podívaná nejen pro děti. Cestou jsme pozorovali desítky čapích a volavčích hnízd, ze kterých se ozývalo hladové klapání zobáků. Naše chvíle však přišla až na louce před Janohradem, kde jsme spolu s desítkami dalších výletníkům zakousli, co se dalo. Příjemný mírně zvlněný terén lákal k dalšímu objevování. Netrvalo dlouho a kochali jsme se výhledem od Apollonova chrámu. Někteří tak intenzivně, že sjeli z cesty a dojeli až do Břeclavi… Ti šťastnější ještě potkali Tři grácie nebo Svatého Huberta, případně si odskočili na Rendez-vous.

Nejmenším účastníkům výpravy už však docházela motivace, proto ji bylo nutno povzbudit slíbenou odměnou na Loveckém zámečku. Té se posléze dočkali všichni a po skupinovém fotografování v tričkách barvy nebe se kolem Rybničního zámečku vydali na konečnou, tedy parkoviště v Lednici.

Tento okruh (TOP výlet č. 9, 20 cyklistických TOP výletů na jižní Moravě) pro terénní nenáročnost a množství zajímavostí i atrakcí vřele doporučujeme rodinám s malými dětmi. Nebojte se bicyklení!