Jihomoravské bicyklení – Oslavansko

Květnové státní svátky, tedy dny volna, jsou vždy velkou výzvou podniknout zajímavé dobrodružství se svými dětmi. Nejinak tomu bylo letos mezi cyklisty. V rámci Jihomoravského bicyklení se dva turnusy po třiceti účastnících vypravily na okruh rosicko-oslavanským černouhelným revírem.

Start i cíl se odehrály u oslavanského zámku. Odtud účastníci pokračovali do Zbýšova, kde se v Muzeu průmyslových železnic svezli důlním vláčkem jako opravdoví havíři. Zejména děti si tuto jízdu opravdu užily, a co teprve když pak v depu mohly důkladně prolézt všechny vagónky a mašinky, co tam stály! Zatímco tatínkové si zapáleně povídali s provozovateli muzea, jejich děti proměnily odstavené vozy v cestu fantazií svého světa. Druhý turnus si pak s velkým nadšením užil i následné opékání buřtů přímo v areálu. Děti se vydováděly na houpačkách, přívětivý „pan přednosta“ zavoněl plácek před nádražím kávou a všichni se měli přímo pohádkově.

První turnus se bohužel zdržel nečekaně dlouhou návštěvou restaurace, takže se z časových důvodů vydal po dobrodružných lesních cestách a přes brody zpátky do Oslavan. V rámci druhého turnusu se účastníci ve Zbýšově rozhodli pro snazší či náročnější trasu a obě skupiny se následně sešly u Permonia, zábavního parku v areálu oslavanského dolu Kukla. Tady na ně čekalo mnoho zajímavostí, např. důlní věž s expozicemi z těžby, bludiště, repliky z těžebního světa (třeba utopený horník či důlní skluzavka) nebo útroby doutnající sopky. Mladším účastníkům pak udělali radost dva živí oslíci a bohatě zásobené stánky s občerstvením. Zkrátka nabité dvě hodinky.

Následovalo zakončení na parkovišti u zámku v Oslavanech, odkud se dokonce tři tatínkové vypravili na kolech až domů, tedy do Újezda u Brna. Obdiv patří nejen jim, ale i všem dětem, které zvládly všechna převýšení i nástrahy terénu. Klobouk smeknout se patří i před Vláďou Vechetou, který celou trasu sestavil, odzkoušel a poctivě dvakrát odšlapal, podruhé dokonce i se svou půlroční dcerkou v cyklovozíku. Děkujeme a těšíme se na další cykloputování!

Fotogalerie z 1.5.2014

Fotogalerie z 8.5.2014