Jihomoravské bicyklení – Podyjí

Sobota 28. 4. 2012 byla jako stvořená k pořádnému jarnímu provětrání kol i jejich majitelů. Kdo nezaváhal a přijal pozvání Spolku pro postavení a udržování Orlovny v Telnici, určitě nelitoval.

Trasa vedla ze Znojma přes Hradiště sv. Hippolyta, první test kardiovaskulárních systémů zúčastněných, a pokračovala dechberoucími vyhlídkami na probouzející se krajinu kolem řeky Dyje. Králův stolec nabídnul překrásný pohled na kroutící se řeku i další cíle výpravy, např. protilehlý Selsfieldův kámen. Tou dobou už se na tvářích třinácti účastníků začaly třpytit první krystalky soli.

Naštěstí se z projížděné krajiny vyloupnul romantický rybníček ve vesnici Podmolí, u kterého už oddechoval nejeden ocelový oř, zatímco jezdci doplňovali síly trampskými cigáry a podobnými zdroji proteinů či vitamínů. Měli k tomu více než pádný důvod.

Výšlap na Nový hrádek a vinici Šobes dal do těla i trénovaným borcům. Svou odměnu u vinařského stánku si však zaslouženě dopřál každý, a že bylo z čeho vybírat. Mnozí pak následný houpací most přes řeku vnímali jako nemístnou zákeřnost, souvislosti nechť si laskavý čtenář vyvodí sám.

Vesnice Havraníky projíždějící pobavila megalomanskou hranicí pro pálení čarodějnic. Odhadovaná výška 8 m, rozměry základny 5×5 m, prozíravě umístěno na břehu rybníka. Zřejmě zde důvtipně spojili příjemné s užitečným, tedy obecní veselici se cvičením sboru dobrovolných hasičů. Klobouk, pardon, přilbu dolů.

Folklóru si naši bicyklisté užili i poté, co opustili úchvatnou vyhlídku Selsfieldův kámen a dorazilii do Popic. Zde se právě odehrávalo Vynášení Hroznového kozla do vinohradu. Ale to už bylo opět na dohled vytoužené Znojmo, kde se dostatečně vybití cyklonadšenci s úlevou svalili do polstrovaných sedaček svých automobilů a se šťastnými úsměvy na znavených tvářích zamířili na večerní grilování či jiné radovánky do svých domovů.

Těšíme se na viděnou příště!