Jihomoravské bicyklení – Strážnické a skalické vinohrady

Strážnické a skalické vinohrady

  1. – 24.9.2023

V pátek k večeru se účastníci letošního cyklovýletu po vinařských stezkách sjížděli do kempu ve Strážnici. Vedoucí účastníků zájezdu měl trochu zpoždění, takže museli někteří chvíli počkat, než vyřídí na recepci všechny formality. Pak už nic nebránilo tomu, aby se všichni společně sešli v restauraci a pozdravili se.

V sobotu po snídani jsme si nabalili tyčinky a vodu na cestu. Dle předpovědi se měl dostavit drobný déšť, což se i stalo. Nás to ale nezastavilo a za mírného mrholení jsme vyrazili vstříc zážitkům. Hned na začátku se naše skupina trochu roztrhala, když si někteří nevšimli prudké odbočky v zámeckém parku k Baťovu kanálu. Podél něho jsme se za chvilku dostali do Petrova do velmi známé sklepní uličky Plže, která je známá i z různých filmů. A protože pořád poprchávalo, usadili jsme se v jednom ze sklípků, abychom ochutnali z letošní úrody hroznů, a dali si burčák. Někdo bílý a někdo i červený a někdo okoštoval pohárek vína. Pršet nepřestávalo a hostů ve sklípku přibývalo, tak jsme se přemístili do motorestu před sklípky a tady větší část výpravy počkala, než se déšť přežene. Pavel a někteří další se i přes nepřízeň počasí vydali na cestu hned. Kvůli nevolnosti se do kempu vrátil Honza a ostatní se po dešti vydali dál po plánované trase. Nad Petrovem Matěj zjistil, že má prázdné kolo i přes to, že si ráno měnil duši. A když se ozvala i Vendy, že jí zlobí elektronika na elektrokole, odpojila se další skupinka čtyř účastníků. Zdravé jádro ale pokračovalo dál a další zastávkou byla hotařská búda, malovaný domek pro hlídače vinohradů. Vzhledem k tomu, že bylo po prázdninách, občerstvení tu již bylo zavřené, tak jsme se vydali po chvilce dál. Naše cesta pak vedla přes Radějov směrem na Tvarožnou Lhotu. Před ní jsme odbočili k salaši Travičná, kdy se zrovna konalo Oskerušobraní. V areálu salaše probíhal program, kdy hrála místní kapela, bylo připravené občerstvení na stáncích, stejně jako prodej různých produktů nebo ochutnávka oskerušovicí. Dále proběhla prohlídka sadu u salaše s přednáškou o oskeruších a místní přírodě. Tato přednáška byla zakončena prohlídkou obrazů v nově vznikající galerii zasazené ve svahu nad salaší za účasti i některých autorů. Protože jsme už od rána kvůli dešti nabrali časový skluz, zkrátili jsme trasu a sjeli jsme do Tvarožné Lhoty a odtud jsme už nabrali směr zpět do Strážnice. V kempu v restauraci jsme povečeřeli a v 8 večer jsme měli domluvenou degustaci vín ve vinařství Zámecké sklepy. Po ní si většina ještě zakoupila vzorky domů.

Nedělní ráno bylo opět zamračené, ale nepršelo. Po snídani jsme se vydali na dnešní trasu opět kolem Baťova kanálu kousek dál než včera, abychom pak přes Sudoměřice odbočili na silnici na Slovensko do Skalice. V tomto hezkém městečku jsme se zastavili na náměstí a dali si malé občerstvení. Bohužel, když jsme se vydali na cestu, začalo zase pršet, takže jsme se nezastavovali v žádném z místních sklípků a za stálého deště jsme u vodní nádrže Mlýnky překročili hranice zpátky na Moravu a vrátili jsme se do kempu ve Strážnici. Tady jsme se stihli ještě naobědvat a pak už jsme se vydali domů.

I když nám počasí moc nepřálo, tak si všichni výlet zase užili a potkáme se opět na dalších společných výjezdech.

 

Jiří Hrazdíra

nedochvilný vedoucí výjezdu Jihomoravského bicyklení

[/su_custom_gallery]