Jihomoravské bicyklení – Zlatý kříž Podluží

Stalo se již zvykem, že poslední víkend v září se koná cyklistická výprava po vinařských stezkách, s ochutnávkou letošní úrody. Tentokrát jsme ochutnávali nejen z plodů jihomoravských vinohradů, ale i stále populárnější produkty minipivovarů, protože podtitulem tohoto cyklovýletu bylo Pivní stezkou vinařským krajem.

160923_podluzi3V pátek odpoledne po práci tedy vyrazila větší část výpravy od Orlovny v Telnici přes Újezd u Brna, kde jsme nabrali další účastníky, směr Žarošice. Zdatnější cyklisté za Otnicemi odbočili do Lovčiček, aby si vyšlapali kopec na Těšanku (cesta poutníků putujících do poutního místa Žarošice) a po ní se dostali do cíle dnešní části. Ostatní, kteří si na začátek netroufali na tak náročný výšlap na vrcholky Ždánického lesa, pokračovali po silnici přes Bošovice, Velké Hostěrádky a Dambořice se stejným cílem. Ale ani tady se nedá říct, že by to byla nějaká pohodová cesta a i tímto směrem jsme museli často pořádně šlápnout do pedálů. Důležité bylo, že jsme se všichni potkali v cíli dnešní trasy, tj. v katolickém domě v Žarošicích. Po výborné večeři jsme se odebrali k odpočinku nabrat nové síly na další cestu.

Ráno u snídaně jsme nabírali energii tak intenzivně, že nám k snídani musel personál několikrát přidávat. Pak už jsme vyrazili přes Násedlovice do Karlína, kde nás zlákali místní fotbalisté na zastávku k prvnímu burčáku, který nabízeli v rámci místního turnaje. Nebýt toho, že jsme byli teprve na začátku dnešní trasy, zůstali bychom i na guláš, který tady vařili v kotli a začínal krásně vonět. 160923_podluzi13My jsme se ale vydali dál pořádně zvlněnou krajinou mezi vinohrady přes Hovorany krásnou novou cyklostezkou do Šardic, kde probíhal také velký turnaj ve fotbale žáků. Tady jsme se ale tentokrát nezastavovali a frčeli do Mistřína a odtud přímou rovnou cestou až před bránu zámku v Miloticích. Na prohlídku zámku dnes nebyl čas, ale na zastávku na kávičku v zámecké kavárně ano. Další zastávkou už byla restaurace Na mlýně v Ratíškovicích, kde jsme měli domluvený oběd, ke kterému jsme si dali dobré pivo z místního minipivovaru. Po obědě jsme se vrátili kousek zpátky na ratíškovický Slavín, což jsou místní vinné sklepy, abychom ochutnali burčák z místní produkce. Někteří stačili i obejít více sklípků a mohli porovnat produkci ratíškovických vinařů. Pak už nás čekal jen přejezd přes Rohatec do Hodonína, kde se nacházel cíl dnešní etapy. Tady jsme se ubytovali a šli ochutnat další produkt zdejšího kraje, kterým bylo pivo z minipivovaru Kunc a které jsme si dali u večeře.

Ráno při výjezdu jsme museli řešit první defekt, ale nijak zvlášť nás to nezdrželo. Projeli jsme Hodonínem a kolem hodonínských chovných rybníků směřovali do Dolních Bojanovic. Po kamenité cestě došlo k dalšímu defektu, ale i s tímto jsme si rychle poradili. V Dolních Bojanovicích jsme udělali malou zastávku, protože tady byly Svatováclavské hody. Potkali jsme tady několik známých, pozdravili se s nimi a prohlédli si krojované, kteří vyšli z kostela. Pak už jsme naskočili do sedel a cestou mezi vinohrady pokračovali do Starého Poddvorova. Tady jsme se pobavili pohledem na dýňové postavičky, které byly snad u každého domu. Potkali jsme i Hurvínka se Spejblem a Máničkou, mimoně a další různé postavy. Za Novým Poddvorovem se nám naskytl krásný pohled do vinařského kraje. Z této vyhlídky jsme sjeli do Velkých Bílovic, kde jsme poobědvali a projeli jsme místní sklepní vesničkou. Bylo nám divné, že tady nejsou otevřené 160923_podluzi68sklepy, ale záhy nám bylo jasné proč, když jsme potkali krojovaný průvod bílovických stárků. Nakonec jsme ale i tady sehnali burčák, ale ten jsme ochutnali až v cíli našeho cykloputování v Břeclavi, odkud jsme se rozjeli domů. Počasí nám celou dobu přálo a podle spokojených tváří loučících se účastníků lze usuzovat, že i tentokrát se výlet Jihomoravského bicyklení po vinařských stezkách opět vydařil.

 

Za organizátory Jihomoravského bicyklení

Jiří Hrazdíra

 

[/su_custom_gallery]