Oslava Dne matek na Orlovně (2023)

V neděli 14. května jsem jako již každoročně na Orlovně v Telnici oslavili Den Matek.

Pro zpříjemnění nálady všech zúčastněných vystoupilo hudební těleso Dva a půl švagra (Josef Král, František Hrazdíra a Tomáš Jahoda), které se na loňské oslavě poprvé prezentovalo na veřejnosti.
Od té doby se stali zavedenou skupinou, objevující se na různých akcích nejen v Telnici. Představili se opět repertoárem vlastních autorských písní, s tématy vycházejícími takřka z každodenního života, která potěšila a často i dost pobavila.

Příjemným překvapením byla mládež z taneční školy Aura, která vystoupila s tanečním vystoupením pod názvem skupiny Unexpected guests – neboli Nečekaní návštěvníci. I přesto, že nebylo moc času na nazkoušení skladeb, vnesli tanečníci, resp. tanečnice a tanečník, do sálu rytmus a jiskru a potěšili nejen svoje rodiče, ale i ostatní diváky.

Podstatnou částí Dne Matek byla také výstava na téma „Co vyráběly naše maminky a babičky“.
Za přispění členek telnického Klubu aktivních seniorů a také dalších nadšenců, vznikla velice krásná výstava ručních prací a děl, které nám opět připomněly, jak dokáže člověk vytvořit něco unikátního, povznášejícího a věnovat takovému dílu trpělivost a spoustu času. Ke shlédnutí byly krásně vyšívané ubrusy a prostírání, vyšívané „kuchařky“, háčkované i pletené dečky, paličkované obrázky, výrobky s velikonoční i vánoční tématikou, svetry, šály, zavinovačky. Tyto pro tento slavnostní den zapůjčili paní Květoslava Oujezdská, Dagmar Čechová, Alžběta Dvořáková, Leona Bímová, Marie Fialová, Marie Demková, Božena Králová, Bohumila Mutlová, Blanka Křivánková, Jana Kocmundová, Bedřiška Stejskalová, Libuše Švehlíková a další. Velkou část výstavy představovaly výrobky paní Věry Životské, včetně jejího osobitého aranžmá. K výstavě také přispěla paní Monika Haniková zapůjčením kolekce starobylých panenek, povijanů či vzorových vyšívání, které vznikly při výuce ručních prací.  Obdiv vzbudila ručně vyřezávaná kolébka místního řezbáře Jiřího Sobotky i židlička, v jejíž spodní části byly zaznamenány data jeho vnoučat, která ji používala.

Domácí zákusky upekla paní Petra Hrazdírová a opět nezůstal ani jediný.

Všem, kteří se jakkoliv zúčastnili na tomto slavnostním odpoledni, děkuji za příjemnou atmosféru a těším se, že se zase potkáme na nějaké další pěkné akci.

Za Orel jednotu Telnice

Bohumila Hrazdírová