Silvestrovská pravěká párty pro děti

Pravěký silvestrovský večer

Představte si, že byste zavítali do jeskyně některého z účastníků pravěké silvestrovské párty na Orlovně pro děti (která se konala v sobotu 30.12.2017). Určitě byste si všimli zajímavých jeskynních maleb! Samozřejmě právě s výjevy z tohoto večera. Malby by vám určitě vyprávěly toto:

V orelské jeskyni se nás s dětmi sešla pořádná tlupa. Jenže nebylo co jíst – vymysleli jsme, že ulovíme mamuta, jak nám poradil šaman. Bylo třeba se pořádně připravit. Nejdřív zkusit přikrýt vyhloubenou past větvemi a listím tak, aby nebyla vidět a byla nenápadná. Když jsme sehnali materiál, povedlo se nám pas zakrýt. Vyzkoušeli jsme si házení kamením (které jsme si připravili ještě před jeskyní), abychom chyceného mamuta dorazili. Jenže on se žádný nechytil – místo toho jsme zjistili, že jsme v jámě zapomněli našeho kamaráda, který ji kopal.

Bylo potřeba zvolit na mamuta jinou taktiku – ulovit mamuta kameny, až se objeví. Do té doby jsme měli čas natrénovat, jak se k mamutovi dostaneme přes řeku a jak to potáhneme do jeskyně. Po tréninku jsme si odpočinuli a v baru Pod balvanem si mohli pazourky získané svou snaživostí směnit za jídlo, co ještě zbylo – koko, špalky, kameny, puf puf – nebo se napít z pramene, archivního mamutího mléka nebo šamanova elixíru. Mohli jsme taky kreslit po stěnách jeskyně, co jsme zažili, a nebo si tancem přivolávat štěstí při lovu.

Po rozloučení lovců s ženami, co zůstaly v jeskyni, jsme s nejlepšími stopaři tlupy opravdu potkali obrovského mamuta! A přichystanými kameny ho opravdu ulovili! Byla to událost hodná zakreslení na stěny každé blízké jeskyně. Když se nám podařilo vymyslet, že ho přepravíme raději až naporcovaného, nezbývalo než sehnat koření na maso.

S výběrem koření nám pomohl Prapohlreich, který nám poradil, jak se peče mamutí steak. Pustili jsme se teda do sbírání přesliček, malin, soli, borůvek, bobkového listu, tymiánu, pepře a shánění vlčího sádla – hlavně jsme dávali pozor na bylinky, které by nám to pokazily, ty se nesbíraly. Toto koření jsme naházeli do kotle a přidali mamutí maso. Po čas úpravy masa jsme všichni tančili kolem ohně, aby se vaření podařilo. A podařilo!

Tuto velkou událost (a také přicházející nový rok) jsme oslavili přípitkem a přáním a šli se ven z orelské jeskyně – ještě než se každý vydá do té svojí, domů – podívat se na velké křesání jisker. Zdálo se, během toho začala venku doba ledová nebo alespoň sněhová. Už teď se těšíme na zážitky příštího roku.

Za tlupu z orelské jeskyně

Anna Hrazdírová

 

[/su_custom_gallery]