Starověké Řecko – dětský silvestr 2015

V předsilvestrovský večer se místní orlovna proměnila ve starověké Řecko. Bylo tu vše, co se nám doneslo v bájích a pověstech. Od bohů na Olympu, přes polobohy a bájné nestvůry na zemi, převozníka Charóna až po Hádese, boha podsvětí. Ale to bychom přeskakovali.

Už vstup do tohoto mýtického světa nebyl jednoduchý. Byl chráněn složitým labyrintem, ve kterém se navíc schovával hrozivý minotaur, který zaháněl všechny odvážlivce. Nakonec se ale všem podařilo přes labyrint projít. Na konci labyrintu každý dostal penízek za odvahu a pokračoval dál na Olymp, kde Bohové právě pořádali Božskou párty. A že to byla pořádná párty. Bohové se smrtelníkům představili a každý řekl, co umí a čemu vládne. Zanedlouho se na párty objevil naštvaný Hádes. Byl naštvaný, protože ho ostatní bohové na Božskou párty nepozvali. Uvrhl všechny smrtelníky do samotný kraj podsvětí, na břeh řeky Styx. Zde potkávají Persea, který je na cestě do podsvětí. Perseus žádá smrtelníky o pomoc a ti mu ji ochotně přislibují. Zavolají si tedy převozníka Charóna a ten je za penízek převeze na druhou stranu řeky. Chvíli putují podsvětím a nakonec naráží na medúzu. Tu se rozhodne Perseus přemoci a za pomocí smrtelníků se mu to podaří. Medúza hlídala truhlici s pokladem, která nakonec připadla smrtelníkům. Ti s jásotem berou truhlici, když v tom se objevuje Hádes a všechny vyhání z podsvětí. Smrtelníci tam totiž nemají co pohledávat.

Hádes je vyžene na moře, kde potkávají Odyssea plujícího do Trójské války. Odysseus při několikaleté plavbě uloví nejdříve láhev s návodem na trójského koně a následně Poseidona. Poseidon pošle posádce správný vítr a ta se za chvíli ocitá na břehu u města Tróje. Tróju nakonec dobudou za pomoci lsti s Trójským koněm a Odysseus se vrací domů za svou ženou Penelope. Po cestě ale zabloudí až k čarodějnici měnící posádku na prasata. Společně ji ale přemůžou a získají klíč k odemčení truhlice. Po připlutí domů se přivítá se svou Penelopou, která všechny pozve na Olympijské hry. Děti se her zúčastní a po nich pokračují na Olymp zpět na Božskou párty. Pod Olympem však potkávají poloboha Herkula, kterého vyhnal otec Zeus z Olympu. Je na cestě splnit králův úkol, aby ho Zeus vzal zpátky na Olymp. Děti mu s úkolem pomohou a tak se konečně dostávají zpět na Božskou párty. Od Dia dostanou poslední klíč k truhlici a v ní nachází přípitek. A Zeus má pro ně ještě jedno překvapení, velký ohňostroj.

 

Pavel Cupák