Zámecká cesta údolím Svitavy

160729_Zamecka cesta5Další cyklistický výlet byl víkendový a nasměroval účastníky po zámcích, které můžeme najít v blízkosti řeky Svitavy. V pátek se celá výprava setkala v Letovicích, kde se nachází první ze zámků podél řeky Svitavy. Vzhledem k časovým možnostem jsme tento zámek přímo nenavštívili, jen jsme ho shlédli z náměstí města a pověděli si něco málo z historie této stavby.

Dalším v řadě byl zámek v Kunštátu, a protože se nachází kousek dál od řeky, neminul nás výšlap do kopce nad Letovicemi. Po cestě jsme se zastavili v Rudce, prohlédnout si Jeskyni Blanických rytířů, kterou zde uměle vytvořil Stanislav Rolínek z Bořitova. Tento nadaný sochař samouk zde jako své první dílo vytvořil 13 metrů vysokou sochu T.G.Masaryka, v té době největší sochu ve střední Evropě. Bohužel za II. světové války byla zničena a zůstaly po ní pouze boty na podstavci. Pak už jsme dorazili do plánované zastávky, na zámek v Kunštátu, který byl zpřístupněn veřejnosti až v roce 2005.160729_Zamecka cesta45

Další naše cesta vedla k zámku v Lysicích. Po cestě jsme se zastavili na malou návštěvu ke starostovi Drnovic, který nám ukázal jejich malebnou vesničku. I zde býval zámeček, který dnes připomínají jen hospodářské budovy. Do Lysic jsme dorazili až v podvečer, takže jsme prohlídku museli oželet. Na památku naší návštěvy jsme se vyfotili a pokračovali jsme do Černé Hory, kde jsme měli zajištěné ubytování. V Černé Hoře se také nachází zámek, který je ale v současnosti využíván jako domov důchodců.

160729_Zamecka cesta93Další den jsme brzy ráno vyrazili na naše putování a vcelku brzy jsme projeli bránou k zámku v Rájci nad Svitavou. Tady proběhlo také památeční focení a naše cesta pokračovala do Blanska na zámek, kde jsme absolvovali i prohlídku zámku a expozic, které se v blanenském zámku nacházejí (Blanenská umělecká litina, Objevitelé Moravského krasu, Hrady blanenského okolí a další). Po prohlídce jsme si odpočinuli v cukrárně a pak už jsme se vydali trochu unavení domů. Přece jen terén je více členitý, než na jaký jsme zvyklí u nás doma.

Závěrem zveme zájemce na další cykloputování, které se uskuteční 23.-25.9. a je to výlet Zlatým křížem Podluží.

 

Za Jihomoravské bicyklisty

Jiří Hrazdíra

[/su_custom_gallery]