Historický jarmark a vinobraní 2010

Rok se s rokem sešel, nastal podzim a s ním tradičně pořádané Vinobraní a Historický jarmark. Všichni sousedé z dědiny i krajané z daleka se sešli na telnické orlovně, kde pro ně bylo připraveno vskutku zajímavé odpoledne, plné nákupů na tradičních jarmarečních stáncích, debužírování kýty z pašíka, připravované na ohni nebo popíjení slaďoučkého burčáku, kterého se vypilo víc jak 300 litrů. Vegetariáni, nebo ti, kterým bylo pašíka líto si mohli pochutnat na ohni připravovaných plackách, servírovanými se všemi chuťovými kombinacemi. Pro ty menší bylo připraveno plno disciplín na různých stanovištích, pod velením dobově oblečených pořadatelů. Nabyté kalorie bylo možné spálit prohlídkou velkého sálu, kde byla výstava fotek ze všech jedenácti táborů pořádané Orlem jednotou Telnice. Dominantou celé výstavy bylo tee-pee, které na jednom z táborů sloužilo jako stroj času. V okamžiku, kdy byla zábava v nejlepším proudu, zavítali mezi nás čarodějky, které nám zahrály k pobavení i poučení. Čas plynul jako voda a než jsme se nadáli, byl podvečer a s ním přijela cimbálová muzika Lučina, která nám zahrála lidové písničky k posezení a poslechu. Den se chýlil ke konci, ubývalo lidí i burčáku, jen pár vytrvalců vydrželo povídat a zpívat do pozdních nočních hodin. Ale i těm to dlouho nevydrželo, možná kvůli tomu, že teplé letní noci vystřídali chladnější, nebo že ke konci večera došel pašík i burčák. Letošní vinobraní je za námi, zbývá jen poděkovat:

Všem stánkařům, že byly ochotni obětovat volnou sobotu a vyrazit za námi do Telnice a zvláště partě plackařů, kteří bujaré jarmareční veselí navštěvují každoročně.

Radkům Halámkům z Českého svazu chovatelů, kteří vystavili jak domácí tak i exotická zvířata, které nejvíc ocenili ti nejmenší.

Stejně tak děkujeme rodině Šustrové od rybníka za zapůjčení dvou kůzlátek, potomků kozy Andělky, která se účastnila jednoho z minulých táborů.

Radomilovi Hrbkovi za ochotu dovést a ponechat na ukázku dvě ovce, které trávili odpoledne v obležení dětí.

Panu Vlachovi a jeho koním, kteří celé odpoledne vozili děti i dospělé po okružní vyjížďce po Telnici.

Barči Umláškové za rodinku králíků, kteří se některým návštěvníkům tak zalíbili, že si některé králíčky hned odnesli domů.

Všem pořadatelů, ať byly na stanovištích nebo u burčáku, za ochotu strávit odpoledne ve skvělé atmosféře a v obležení skvělých lidí.

Příští rok se opět těšíme, nashledanou.

Jakub Demek, pořadatel