Historický jarmark v Telnici se stal obvyklým místem setkávání všech, kteří mají rádi tradiční řemesla a výrobky, burčák, dobroty z grilu a rožně Restaurace na Orlovně nebo přímo z ohně, na kterém se každoročně pečou placky. Před zraky všech je uhnětou šikovné ruce kuchtíků a kuchařek v dobových kostýmech.
Kromě stánků, ve kterých jste si mohli zakoupit perníčky, medovinu, pletené ošatky, domácí mýdla, ručně vyrobené šperky a další výrobky z tradičních moravských a českých řemesel, jste mohli nahlédnout i do africké kuchyně a zakoupit si produkty z této vzdálené země, které nám nabízeli manželé Holčapkovi z Telnice. Výtěžek z prodeje produktů je věnován na podporu školství v Ugandě. Hned ve vedlejším stánku paní Magdy Pilárikové jste si mohli zkusit vyrobit vlastní náušnice, sponku nebo brož a o kousek dál ochutnat výborné víno z rodinného vinařství Husák, které nám každoročně dodává také jarmareční burčák.
Ani děti letos nepřišly zkrátka, neboť ve venkovním areálu orlovny pro ně byly připraveny hradní hry. Mohli si zasoutěžit v dovednostech kejklířů (chůdy), schopnostech hradní stráže (lukostřelba, jízda na koních-dřevěných :-), prověřit moudrost hradního strážce pokladu (odemykáni truhly, truhličky-Kimova hra), vyzkoušet si povinnosti služebnictva (úklid stájí, královský botník) nebo se vtělit do myšky v hradní spíži a hledat dobroty. Ti odvážní prošli také hradním labyrintem a starali se o uvězněnou princeznu ve věži. Za odměnu dostaly děti několik tolarů, které mohly utratit na koňském povoze pana Františka Vlacha, zakoupit si za ně štěstíčka, nechat si nakreslit na obličej kresbu nebo se vydat do Obludária v hradním sklepení, které bylo opravdu jen pro ty nejodvážnější.
Co by to bylo za jarmark, kdyby se tady nesemlela nějaká ta hádka a pranice. A bylo to pěkná mela, když se do sebe pustili udatní šermíři obletováni šenkýřkami ze středověké krčmy. Nebojte se, to jen šermířská skupina Khaern Morhen předváděla své umění a bojovou zbroj.
Kdo nebyl příznivcem soubojů, mohl zavítat do velkého sálu, kde proběhla vernisáž uměleckých děl Libora Jaroše ze Žatčan a jeho dcer, Martiny Jarošové a Veroniky Hladké. Nádherné obrazové fresky, grafické tisky a kresby romantických zákoutí přímořských vesnic doplňovaly abstraktnější díla ze série motivované banánovými slupkami, ve kterých mohl pozorný divák nalézt podivné tvory i ladné postavy milenců. K vidění byla také další díla autorů, i když jen ve fotografiích či tištěných knihách.
Kolem 17. hodiny proběhl v prostorách výstavy koncert Husákova kvarteta pod vedením primuse Martina Husáka z Těšan. Když začali tito čtyři mladíci hrát, byl sál zaplněn jen z poloviny. Postupně se však sál stále více zaplňoval, když zaznívali známé melodie v úžasně dynamickém a přitom velmi citlivě zahraném podání. Byl to skutečně krásný zážitek naplněný mladickým nadšením a velkou mírou nadsázky a humoru. Nakonec si s hudebníky zahrál i starosta telnického orla Jirka Hrazdíra, když mu byl svěřen smyčec jednoho z nástrojů. Pokud si někdo myslel, že hra na housle, violu či violoncello je nudná a patří spíše minulosti, tak jistě změnil názor. Věřím, že si tento zážitek budeme moci dopřát znovu. My, co máme klíče od sklepení orlovny na Starém Brně, máme šanci je zaslechnout přímo v jejich zkušebně a vy ostatní se určitě dočkáte také.
Na závěr Ti šťastnější, osvěženi nejen burčákem, ale i několika kapkami čerstvého deště, vyhráli jednu ze zajímavých cen tradičního slosování. Mezi cenami nechyběla mísa kynutých knedlíků, pečené kuře, láhev vína a další ceny, které věnovali prodejci ze stánků.
Nezbývá než jen poděkovat všem, kteří jarmark připravili a podpořili. Nejprve patří díky těm, kteří se nebáli zapůjčit svá zvířátka, aby dělala radost návštěvníkům na pastvě před orlovnou. Jiřině Franklové za ovečky, Kamilu Šustrovi za kůzlátka, Jakubovi Demkovi za husu a Janu Šustrovi za králíky. Díky patří také panu Františku Vlachovi za vození koňským povozem. Poděkování patří i Liboru Jarošovi, Martině Jarošové a Veronice Hladké za zapůjčení uměleckých děl a uspořádání vernisáže. Zvláštní díky si zaslouží telničtí orli i neorli, újezdští skauti a další přespolní kamarádi, kteří se celý den oděni v historických kostýmech starali o hladký průběh akce. Chtěli bychom zmínit i Místní akční skupinu Za humnama, která nám zapůjčila jarmareční stánky a všechny, kteří nám věnovali ceny a dekorace.