Historický jarmark a vinobraní 2015

Poslední letní sobota tohoto roku byla prosluněná a úplně vybízela k procházce a venkovním aktivitám – ideální pro akce pod širým nebem jako je třeba Historický jarmark a vinobraní v Telnici. Okolí telnické orlovny opět zaplnily stánky s řemeslnými výrobky a jarmarečním zbožím – košíky, píšťalky, malované šátky, květiny, koření, káva či čokoláda, perníčky, dřevěné hračky, bižuterie, minerály, víno, mýdla, zdobené hrnečky a samozřejmě placky na ohni pečené! Na větší hlad byla připravena Restaurace Orlovna třeba masem na grilu nebo domácími bramboráčky a na žízeň pro dospělé samozřejmě nechyběl výborný burčák z Rodinného vinařství Pavel Husák. Velkým lákadlem na menší návštěvníky historického jarmarečního odpoledne byla také živá zvířátka v ohrádkách před orlovnou – ovečka, beránek, kůzlata, králíci, kachny.

Pro děti byly připraveny vikingské hry – soutěže na kurtech orlovny se vzpomínkou na letošní letní tábor Orla jednoty Telnice laděné do stylu drsného severu a Vikingů. Děti statečně navíjely nit osudu, přecházely Duhový most, stavěly hrad, vybíraly správnou vikingskou výzbroj, čerpaly vodu, hrály starou hru Mölkky, chodily na chůdách, ochutnávaly pokrmy z hostiny a střílely šípy do terčů. Za odměnu – za vysoutěžené orelské tolary – pak mohly poměřit svoji sílu a vytrvalost s vikingskými siláky, zakoupit si něco dobrého, vyrobit si nejedlou upomínkovou placku, nechat si obličej nazdobit pohádkově či obrázkem zvířátka nebo navštívit strašidelnou a temnou alchymistickou dílnu ve sklepení orlovny.

Stalo se zvykem během jarmarku pořádat v sále orlovny také výstavu – letos to byla výstava projektu Jihomoravské bicyklení, který se zaměřuje na pořádání výletů po krásách (nejen) Jižní Moravy na kole pro širokou veřejnost od rodin s dětmi přes příležitostné cyklisty až po ty, kteří si život bez kola stěží dokážou představit. Součástí výstavy byly historické bicykly (funkční i nefunkční), cyklokuriozity zapůjčené z Hrušek, nové modely elektrokol, závodní kola pana Milana Zyky a dalších. Aktivní návštěvníci s větším množstvím energie se mohli „projet“ na spinningových kolech či vyplnit tajenku kvízu zajímavostí a vyhrát drobný dárek. Ostatní se mohli třeba posadit k odpočívadlu a kochat se výhledy na dvoukolé krasavce nebo pročítat časopisy a mapy pro cyklisty. Výstava byla otevřena ještě v neděli 20.9.2015.

Stánky, soutěže, výstava – to ještě nebylo všechno! Na programu opět byla napínavá i zábavná vystoupení šermířů ze skupiny historického šermu Khaern M’orhen, tentokrát však žádný déšť venkovní představení nerušil. Příznivci hudby si přišli na své během koncertu multižánrového smyčcového kvarteta Husak Quartet (ano, multižánrového – oni opravdu zahrají perfektně písničky z pohádek, známou klasiku i moderní melodie, které slýcháme z rádií, respektive vyhledáváme na internetu). Akci formálně zakončilo losování jarmareční tomboly, jejíž lístky si mohli návštěvníci koupit od prodejkyň tzv. štěstíček. I když už byl vylosován výherce sklepních myšek nebo jedné z hus, pořád ještě to na orlovně bujaře žilo.

Počasí přálo, hostů byla spousta, dětí soutěžilo skoro 150, vypilo se asi 375 litrů burčáku, placky se snědly – zdá se, že letos se jarmark opět vydařil. Děkujeme dobrovolníkům, co se zapojili do příprav soutěží pro děti a celé akce, účinkujícím, chovatelům, kteří zapůjčili svoje zvířátka, MAS Slavkovské bojiště za stánky, stánkařům za zboží, plackařům za placky, JMB za výstavu, majitelům vystavovaných bicyklů za jejich zapůjčení, pěstitelům dýní a kukuřice za zapůjčení dekorací… A na shledanou příští září.