Jihomoravské bicyklení 2019 – Brněnské kolečko

12.10.2019

Na dnešní den byla hlášena příznivá předpověď, pršet nemělo a dokonce se mělo ukázat i podzimní sluníčko. S tímto a s dobrou náladou vyrazilo 8 statečných na poslední letošní cyklovýlet v rámci Jihomoravského bicyklení 2019.

Po 10. hodině jsme po seznámení s trasou a společném fotografování vyrazili směrem na Otmarov a pak dále k cyklostezce vedoucí k Olympii. První občerstvovací stanici v Rebešovicích, kavárnu „A sakra“ jsme minuli, protože bylo ještě zavřeno. Po Euro Velo 9 jsme se dostali k Olympii a k soutoku řek Svitavy a Svratky. Kousek dál jsme odbočili na cyklostezku č. 5005 přes dálnici do Holásek. Před nimi jsme ale sjeli na cestičku mezi Holásecká jezera, což byl první styčný bod našeho cyklovýletu. Proplétali jsme se po úzké cestičce mezi jednotlivými rybníčky, což s menšími obtížemi zvládl i Robert se svým lehokolem. Po chvíli nás zmíněná cestička vyvedla do ulice v Holáskách, kde si najednou Surmen všiml, že má poloprázdná kola. Tudíž začal hledat pumpičku, aby tento nedostatek napravil, čehož si všiml právě parkující vedle nás domorodec a nabídl mu pořádnou pumpu. Surmen rád nabídku přijal a vylepšil si tlak v duších.

Pokračovali jsme dál a po cestě kolem zahrádek jsme se vynořili u Balbínova pramene. Pak jsme přejeli ulici Kaštanovou pod dálnicí a hned za ní jsme se dali polní cestou k Černovickému hájku. Na začátku jsme se na informační tabuli seznámili s touto přírodní zajímavostí a po panelové cestě pokračovali podél hájku. Po chvíli nás, a hlavně Roberta, překvapil spadený strom přes cestu. Za pomoci spolucyklistů přenesl svoji tříkolku a pak ho následovali i ostatní se svými bicykly. Pokračovali jsme dál, objeli několik dalších spadených větších větví, až jsme se dostali na konec panelové cesty. Tady pomocníci, kteří přenášeli Robertovi kolo a ostatní, kteří fandili, obdrželi od Roberta malé posilnění. Dál to ale vypadalo, že cesta nepokračuje, protože jsme stáli u oploceného pozemku. Odvážní průzkumníci z našich řad ale zjistili, že za plotem je prosekaná úzká, asi půlmetrová cestička, po které jsme se vydali dál. Statečně jsme se prodrali mezi keři a plotem, pak přenesli kola přes potůček a ocitli jsme se na kraji zelinářského pole u Ráječku. Naštěstí bylo celkem sucho, takže jsme za chvíli po kraji pole přijeli konečně na asfaltovou cestu a po ní jsme se opět napojili na cyklostezku vedoucí podél řeky Svitavy. Po ní jsme se dostali do Komárova, přejeli  Černovickou ulici, a stále po cyklostezce pokračovali proti proudu řeky, abychom po chvíli z ní sjeli do Černovic a kolem psychiatrické nemocnice pokračovali až k ulici Olomoucké, kterou jsme přejeli na světelné křižovatce. Pak jsme se po nadchodu nad Ostravskou dostali na druhou stranu dálnice až k Židovskému hřbitovu. Odtud se cesta začala zvedat. Vyšlapali jsme až na Juliánovské náměstí. Tady jsme se zeptali rozjařených mladíků na hospůdku U pantátů, kde jsme se chtěli naobědvat. Ukázali nám cestu s doporučením na pěknou servírku. Hospůdku jsme našli, ale pěknou servírku nikoliv. Museli jsme vzít zavděk statným číšníkem. Občerstvili jsme se, shlédli přenos z pohřbu Karla Gotta, pak se vrátili na Juliánovské náměstí a stoupali na Bílou horu. Někdo šlapal pěšky a někdo dokonce i na kole. Odměnou za vynaloženou námahu byl krásný výhled na Brno, který trochu kazilo podmračené počasí. Když jsme se pokochali, sjeli jsme z Bílé hory dolů do Líšně. Po cestě jsme míjeli areál Zetoru, a tím pádem jsme nemohli vynechat prohlídku Zetor Gallery, což je malé muzeum jak historických, tak i nových traktorů, které sjeli z výrobní linky zdejšího provozu. Po prohlídce jsme opět šplhali nahoru do staré Líšně a zadem kolem zámku Belcredi do Mariánského údolí. Místní občerstvení bylo bohužel zavřené, tak jsme museli pokračovat po lesní cestě do Podolí, pak do Bedřichovic a Šlapanic. Odtud jsme po cyklostezce přijeli do Ponětovic a po silnici se dostali do Kobylnic a dále do Sokolnic. Vzhledem k pokročilé hodině většina nabrala směr domů a tak plánovanou závěrečnou zastávku v Sokolnickém pivovaru zachránil Jura a Vašek a důstojně tak zakončili poslední společný cyklistický výjezd.

 

Jiří Hrazdíra

účastník

[/su_custom_gallery]