Jihomoravské bicyklení 2023 – Novomlýnské nádrže kolem dokola

I když je letošní jaro poněkud chladnější, tak při prvním letošním cyklovýletu v rámci Jihomoravského bicyklení nám počasí přálo, a na srazu v Šakvicích se sešlo 17 natěšených cyklistů. A protože byl tento výjezd naplánován kolem vody, tedy po rovině, tak mezi účastníky byli i mladší cyklisté.

Po prezenci jsme vyrazili nejkratší cestou k břehu dolní novomlýnské nádrže. Tam se nám naskytl krásný pohled na Pálavu nad Pavlovem. Po první fotografické zastávce jsme pokračovali po břehu směrem k Novým Mlýnům. Po panelové cestě jsme míjeli hlavně rybáře, kteří v tento slunečný den vyrazili vstříc očekávaným úlovkům. Pak jsme se napojili na červenou turistickou cestu, která vedla dále po břehu. Po pravé ruce jsme měli vodní nádrž a z druhé strany jsme obdivovali chatky pro rybáře. Před stavidlem jsme na sebe chvilku počkali, udělali další fotky, spořádali musli tyčinku a mrkli na ryby mrskající se na břehu. K tomu jsme měli pořád krásný výhled na Pálavské vrchy a hladinu nádrže, kde probíhaly závody plachetnic. Dál nás cesta vedla dál po břehu po zelené turistické cestě (Stezka Českem) až do Pavlova. Na křižovatce pod Archeoskanzenem jsme se zastavili na občerstvení v bistru Přístav, kde někteří ochutnali rolovanou zmrzlinu. Pak jsme popošli do Archeoskanzenu, kde jsme si prohlédli expozici o životě pravěkých lidí a o vykopávkách v okolí a i přímo v tomto místě. Nad skanzenem bylo vyhlídkové místo s krásným výhledem na vodní nádrž a vesnice na druhém břehu. Po této zastávce jsme zase nasedli na svoje oře, Matěj dopumpoval přední kolo, a pokračovali jsme dále pořád po břehu až na hráz dolní nádrže. Tam jsme se pokochali pohledem na vodní plochu jak dolní nádrže, tak i střední nádrže Nové Mlýny. Podél silnice jsme se dostali do Strachotína a tady jsme se odpojili od vody a po cyklostezce pokračovali do Šakvic. Krásně jsme se tedy projeli, Roman s Martinem a Ilonou provětrali nová elektrokola, cestu zvládli v pohodě i mladší účastníci David s Luckou i Kamil, Kryštof a Míša, i když po celou dobu vyfukovalo od vody. Na závěr kdo chtěl, tak mohl navštívit muzeum pohádkových postav v Šakvicích. Nejoblíbenější postavou prý byla mořská panna (pro některé J).

Náš první letošní výjezd se vydařil po všech stránkách a uvidíme se zase při dalších cyklovýletech Jihomoravského bicyklení.

Kamil nám z výletu připravil i video – odkaz zde

[/su_custom_gallery]