Jihomoravské bicyklení – Lubě s Krkatou bábou

V květnový sváteční den jsme se opět vydali na další cyklovýlet v rámci letošního ročníku Jihomoravského bicyklení. Kolem 20 cyklistů se tentokrát vydalo na trasu vedoucí z Čebína přes Drásov proti proudu potoka Lubě, až ke skalnímu útvaru Krkatá bába, jak je zřejmé z názvu tohoto cyklovýletu. Ale pěkně popořádku.
V půl 10. jsme se sešli u železniční stanice v Čebíně, vyložili jsme kola, nafasovali pitný režim a tyčinky a vydali se po cyklostezce číslo 1 směr Drásov. Na konci vesnice jsme se zastavili ve známé Zahradní železnici Drásov. Po výkladu o vzniku této zajímavosti nám byly představeny různé motorové kolejové stroje. U všech jsme se i přesvědčili i o funkčnosti nastartováním. Nakonec došlo i na jízdu po této zajímavé železnici, u které nechybělo i tradiční štípnutí lístku průvodčím.
Pak jsme se vydali dále a kousek za Drásovem jsme ze silnice sjeli na polní cestu a pak na naučnou stezku včelařskou – cestu medu. Ta vedla už kolem potoka Lubě, až do Skaličky. Tou jsme projeli a znovu jsme se připojili k potoku Lubě. Na začátku cesty za Skaličkou bylo upozornění, že cesta je vhodná pro MTB (horská kola), což nás trochu vyděsilo, ale za chvíli jsme zjistili, proč toto upozornění. Cesta totiž potok několikrát křižovala a museli jsme tím pádem projíždět několika brody. Všechny jsme bez potíží zvládli a přiblížili se ke křižovatce ke Krkaté bábě a Jižnímu portálu, což je občerstvovací stanice, kde jsme se chtěli naobědvat. Nakonec nás přehlasovala mladší část osazenstva a nejprve jsme se vydali posilnit. Po obědě a odpočinku jsme se tedy vydali zpět k potoku Lubě a ke zmiňovanému skalnímu útvaru Krkatá bába. Ten jsme si prohlédli zespodu z cesty a většina i z přilehlých okolních skal.
Po té, co se všichni slanili z vyhlídek a Vašek sundal spadené brýle z průrvy, které mu spadly z vyhlídky, jsme se vydali na zpáteční cestu. A protože jsme tentokrát jeli po proudu Lubě, cesta nám rychle ubíhala a navíc nám i foukalo do zad. Zpátky do cíle jsme se tedy dostali celkem rychle. Následovalo naložení kol a osazenstva do aut, rozloučení a cesta domů. Máme tak za sebou opět pěkný výlet s tradičně krásným počasím.

Jiří Hrazdíra
účastník cyklovýletu

[/su_custom_gallery]