Historický jarmark

Koncem léta, kdy je sezona burčáku zhruba v polovině, se v Telnici koná Historický jarmark a vinobraní. Letos se konal také – už po jedenácté – a to v sobotu 17.9.2016. Orlovna a její nejbližší okolí v odpoledních hodinách ožily jarmareční náladou. Před Orlovnou si děti i dospělí mohli nakoupit na prodejních stáncích keramické výrobky, bezové píšťalky, košíky z proutí, korálkové náramky, voňavá mýdla, háčkované čapky, chutné víno, dřevěné meče, polodrahokamy, kávu, čokoládu, med, sladké buchty a spoustu dalších věcí. Ani letos nechyběly na ohni pečené placky nebo kousky z pašíka pana Krále (a z Restaurace Orlovna).

K okukování tu opět byla zvířátka – králíci, ovečky, kozy, husy. Za jejich zapůjčení majitelům moc děkujeme. A když už se bavíme o zvířátkách, nesmíme zapomenout na oblíbené projížďky s koňským povozem po Telnici.

Oblíbený a hlavně dospělými očekávaný burčák z rodinného Vinařství Pavel Husák z Nesvačilky, kterého se letos vypilo 350 litrů, byl k dostání na dvoře Orlovny. A zatímco dospělí mohli vysedávat u sklenky burčáku, děti trávily čas na Dvoře Karla IV. – vyzkoušely si přebrodit Vltavu i dláždit Karlův most, cestovaly na Karlštejn, poznávaly symboly Karlovy moci, hledaly drahé kameny patřící královým manželkám, navštívily královské včelíny a zahrady i vinice, dobývaly hrad, střílely z luku, podívaly se do Karlovy univerzity. Více než stovka dětí navštívila tematicky laděné soutěže a vyhrávala na nich tolárky, za které bylo možno nakupovat na stáncích, projet se s koňským povozem, navštívit hradní sklepení či koupit si štěstíčko.

Brzy po zahájení soutěží byla ve velkém sále otevřena výstava fotografií Jany Dúbravčíkové, úvodní slovo pronesl bratr fotografky Ondřej Dúbravčík. Výstava s názvem ,,Z ulic“ reprezentovala černobílé iPhone street fotografie,focené a editované mobilním telefonem. Tato výstava byla otevřena ještě v neděli.

Očekávaným a akčním zpestřením programu bylo vystoupení šermířské skupiny Khaern M’orhen, kde se nakonec také děti účastnily královské korunovace i zneškodnění loupeživého rytíře. Šermíři ochotně zapůjčili své zbraně všem zájemcům a bylo vyhráno. Úspěch dětí zaznamenalo i tajemné hradní sklepení s mučírnou a kostnicí, kam se samozřejmě vypravili jen odvážlivci (a že jich bylo!). A to ještě nebylo všechno – ve velkém sále se rozezněly smyčce mladíků z Husak Qvartet. Nejprve hudebníci (nejen) hudbou odpovídali na časté otázky svých posluchačů a následně předvedli i libozvučné skladby různých žánrů.

Posledním bodem programu před oficiálním ukončením akce bylo losování tomboly (lístky mohli návštěvníci získat ve štěstíčkách). Krásné ceny od stánkařů byly rozdány, pečená žebra, pecen chleba i daší našly svoje nové majitele. Zbývalo jen vylosovat výherce korunovačních klenotů. Ten byl návštěvníkům jarmarku představen jako král – byl korunován dortem ve tvaru svatováclavské koruny, do rukou dostal jablko i okurkové žezlo a na sebe (sýrový) hermelín.

Navzdory předpovědím počasí a dopoledním deštíkům akce proběhla za slunečného odpoledne a jsme rádi, že přišlo tolik návštěvníků, ať už soutěživých dětí nebo dospělých. Děkujeme všem, co nám s přípravami i realizací akce pomohli. Doufáme, že se i v září příštího roku potkáme na Orlovně nad sklenkou burčáku a pobavíme se aspoň tak jako letos.

Za kostýmované organizátory akce a OJT
Anna Hrazdírová

Foto Ondřej Dúbravčík

[/su_custom_gallery]