Historický jarmark a vinobraní

Byla sobota 16.9.2017 a před Orlovnou v Telnici už od rána stály prodejní stánky – navzdory dopoledním úvahám o umístění stánkařů i jejich zboží do budovy, aby nezmokli (tzv. mokrá varianta). Stánky byly zaplněny nejrůznějším zbožím a Historický jarmark a vinobraní se opět mohl konat i venku.

Návštěvníci letošního Jarmarku si mohli nakoupit keramické nádoby i dekorace, proutěné košíky, voňavá mýdla, sladký med, čerstvé pečivo z Podivínské pekárny od Klamertů, kávu z Ugandy, korálkové náramky, dřevěné hračky, perníčky k chuti i na ozdobu, vesele malované hodiny, rozličná koření, vína pro každou příležitost, látkové taštičky, na zub kousek rožněného pašíka z Restaurace Orlovna a mimo jiné i burčák z rodinného vinařství Pavel Husák z Nesvačilky. Hlavně děti okukovaly živá zvířátka – ovečky, kozy, kačenky a králíky – a vozily se koňským povozem pana Kordíka z Otmarova.

Pro děti byly opět připraveny soutěže – kromě tradiční lukostřelby nebo chození na chůdách také skládání not do písničky, hledání hudebních nástrojů, třídění nástrojů podle typu, přiřazování názvů k hudebním nástrojům méně známým, poznávání podle zvuku, probíhání orchestřištěm a další. V soutěžích vyhrané tolárky děti utrácely za nahlédnutí do tajemné a strašidelné lodní kajuty, za dobývání hradu, za štěstíčko nebo za lákavé věci na stáncích. Není náhodou, že společným prvkem všech soutěží byla hudba – v sále totiž během Jarmarku byla všem přístupná výstava hudebních nástrojů.

Velkou část výstavy připravil pan Ing. Jan Kašpařík z Blažovic – profesí akustik a výrobce historických hudebních nástrojů. Návštěvníci mohli vidět nástroje z jeho rozsáhlé sbírky, včetně těch, které vyrobil on sám nebo jeho syn Vít Kašpařík. Byly zde k vidění klasické žestě malé dechovky před 100 lety, saxofonová sada velké kapely i kuriozity ze světa – např. tibetský hoboj, bolívijská panova flétna a mnoho dalších.. Zájemcům pan Kašpařík o nástrojích s velkým nadšením povídal a předváděl jejich libé zvuky, protože na všechny umí i hrát. Atraktivní bylo, že si některé nástroje mohli vyzkoušet návštěvníci velcí i malí – dětské píšťalky, xylofony i malý cimbál z Pastýřské kapely z Blažovic, kterou vede dcera pana Kašpaříka Jana Bártková. Pokud si chtěli vyzkoušet i něco jiného, v oddělení „co dům dal“, si mohli zahrát třeba i na skleničky s vodou, klavír a další nástroje. Další část výstavy zaplnil Martin Husák (zakládající člen hudebního uskupení Husak Quartet a učitel ZUŠ Klobouky u Brna) s houslemi, notami, smyčci – samozřejmě s praktickými ukázkami. Dále byl k vidění koutek věnovaný telnické dechové kapele Telničanka, bicí souprava od Vybíralů (takticky umístěná mezi jazzové i dechovkové nástroje), krásné saxofony po dědečkovi zapůjčené Dominikou Královou, harmonika od Zavadilů a další zajímavosti z osobních sbírek místních občanů a nadšenců. Abychom zabrousili i do současnosti, byl připraven fotokoutek, kde se mohli příchozí vyfotit jako rockové hvězdy. Neposledním zážitkem pro návštěvníky Jarmarku byl také koncert Husak Quartet, kteří nedávno pustili do světa svůj nový hudební klip. Nadaní mladíci nám zahráli přímo v hudební výstavě a přesvědčili všechny, že dokážou koncertovat s klasikou, moderními skladbami, ale i znělkami z televizních pořadů.

Kromě stánků před Orlovnou a kostýmovaných organizátorů v celém areálu, dodávalo ten historický jarmareční šmrnc akci vystoupení šermířů Khaern M’orhen. Šermíři byli po celou dobu k dispozici všem zvídavým dětem, aby jim představili svou zbroj a meče.

Navzdory obavám z nepříznivého počasí se akce vydařila a jsme rádi, že se na Orlovnu během Jarmarku přišlo podívat tolik lidí, tolik dětí zasoutěžit a tolik dospělých posedět s burčákem. Děkujeme všem, co přispěli ke zdaru akce – dobrovolníkům u soutěží pro děti, panu Kašpaříkovi, panu Husákovi a dalším, kteří dodali exponáty do hudební výstavy, paní Markétě Bartečkové za vyspravení kostýmů pro organizátory, stánkařům za dary do štěstíčkové tomboly, Šustrům za zapůjčení koz, Jiřině Franklové za ovečky a Cupákům za králíky, MAS Slavkovské bojiště za zapůjčení stánků…

Fotografie z letošního jarmarku si můžete prohlédnout níže ve dvou galeriích.

Za Orel jednota Telnice

Anna Hrazdírová

Galerie fotografií z letošní hudební výstavy: