Jihomoravské bicyklení 2015 – Hrady a zámky na Dyji

V pořadí třetí letošní cyklovýlet se vrátil do oblasti předchozího sportovního výjezdu, tzn. do okolí Vranovské přehrady. Tentokrát jsme se vydali navštívit západní část Vranovské přehrady, a jak napovídá název, cílem byly zdejší hrady, zříceniny a zámky kolem řeky Dyje.

V pátek v podvečer se účastníci sešli v trochu zapadlém kempu Pohádka za obcí Lančov. Protože tato oblast je velice vyhledávaná, tak byl trochu problém najít ubytování na víkend v této atraktivní lokalitě. Po večeři jsme se seznámili s programem našeho cyklovýletu a někteří využili zbývající čas na badminton nebo hru mölkky. Pak se ale sešeřilo a všichni se odebrali na kutě nabrat síly do dalšího dne.

Ráno po snídani jsme se vydali směrem k hradu Bítov. Nejdřív nás ale po cestě čekala prohlídka na zřícenině Cornštejn. Tento hrad byl postaven v 1. polovině 14 století jako královská pevnost na posílení hradu Bítova. Ale už ke konci 16. století se již o hradu psalo, jako o pustém. Při komentované prohlídce jsme si prohlédli docela zachovalou zříceninu, místy opravenou, takže jsme mohli vidět, jak vypadala kuchyně a jídelna nebo hladomorna. Byli jsme také pozvaní na vystoupení historických šermířů a mohli jsme si vyzkoušet potěžkat jejich zbraně.

Po této prohlídce a malém občerstvení jsme nasedli na kola a vyrazili na hrad Bítov. Po cestě jsme ale udělali ještě přestávku na oběd a pak posíleni vyšlapali kopec nad hradem Bítov a ke hradu jsme sjeli z kopce až přímo do brány hradu. Tady jsme také absolvovali zajímavou prohlídku prý nejromantičtějšího hradu, ale nejzajímavější byla na závěr unikátní sbírka vycpaných ptáků a kolekce 50 vycpaných psů nejrůznějších ras.

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na malé občerstvení pod rozhlednou Rumburak a pak už jsme nabrali směr zpátky na základnu. Na zpáteční cestě nás potkal jediný defekt tohoto cyklovýletu, kdy vypovědělo službu elektrokolo Vendulky. Naštěstí to nebylo nic vážného, jen přehřátá pojistka, která po vychladnutí opět naskočila a vše tedy fungovalo, tak jak má. Na základně jsme po večeři zjistili, že majitelé večer stáčí med a tak si většina z nás kromě zážitků odvážela domů i čerstvý med.

V neděli jsme ráno vyrazili nejdříve do Podhradí na Dyji, nad kterým se tyčí zřícenina hradu. Ale protože počasí dnes bylo na cyklistiku příznivé, tzn. sluníčko bylo schované, raději jsme nejprve vyrazili do Uherčic na zámek. Cesta nejprve vedla údolím kolem Dyje, ale jakmile jsme přejeli most přes řeku, opět na nás čekal výšlap do kopce. Příjemné bylo, že Uherčice byly jen kilometr za vrcholem. Poněkud méně příjemné bylo zjištění, že zámek je z důvodu natáčení pohádky Věneček, uzavřený. Zklamání ale hned bylo zažehnáno velice příjemnou restaurací v penzionu Na kolářce, hned vedle zámku. Posilněni výborným obědem jsme se vydali zpátky na zříceninu hradu Frejštejn nad vesničkou Podhradí na Dyji. Prozkoumali jsme ji a obdivovali tehdejší stavitele takovýchto staveb, jak uměli vystavět z různorodých kamenů rovné zdivo.

Náš cyklovýlet se nachýlil ke konci, a když jsme dorazili do kempu Pohádka, už jsme si jen sbalili svoje věci a vyrazili směr domov. Někteří sice měli poznámky, že tento cyklovýlet byl vypsán pro rodiny s dětmi a terén tomu neodpovídal, ale nakonec to všichni zvládli a mohou být na sebe pyšní. A také počasí nám opět vyšlo na výbornou, protože sotva jsme auty vyrazili domů, začalo kapat. Doufám, že pro příště tento poněkud náročnější terén účastníky od dalších výletů neodradil, ale spíše naladil na další příjemné společné kilometry Jihomoravského bicyklení.