Jihomoravské bicyklení – Litovelským Pomoravím Olomouckem

Letošní první víkendový cyklovýlet nás zavedl do oblasti, která sice není tak atraktivní, jako loňské Třeboňsko, ale terénem a krásnou přírodou se jí téměř vyrovná. A kde že jsme to tedy byli. Navštívili jsme chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví.Litovelske Pomoravi7

Naše stanoviště, kde jsme byli ubytovaní, bylo v Litovli. Protože nás bylo přes 20 účastníků, museli jsme se rozdělit do dvou míst – apartmány Pekin a apartmány Mlýnice. Většina z nás využila nabídky kavárny Kafemlejnek na snídaně, takže jsme se ráno vždycky skoro všichni sešli na snídani v této hezké kavárně. V sobotu ráno po snídani jsme měli sraz pod Radniční věží, kde došlo k rozdělení výpravy na 2 skupiny – zdatnější, která vyrazila na trasu dlouhou přes 40 km a méně zdatnější s dětmi, která vyjela jiným směrem na kratší trasu. Méně zdatnější skupina trochu obměnila trasu, abychom si více užili projížďku chráněnou oblastí. Vyrazili jsme tedy nejkratší cestou na cyklostezku vedoucí lesem. Cesta nám hezky ubíhala, takže jsme se asi za nějakou hodinku dostali kolem pískovny Náklo, což je dnes také známé místo na koupání, do vesničky Příkazy do Hanáckého skanzenu. Tady jsme se střídali s naší první skupinou, která už měla prohlídku skanzenu za sebou. Absolvovali jsme komentovanou prohlídku místního stavení, které ještě před 30 lety bylo obydlené a tak zde byly zachovány původní místnosti s vybavením, doplněné o další různé zajímavé exponáty, které zdejší obyvatelstvo používalo ke svému životu. V přilehlých stodolách jsme si prohlédli i různé zemědělské stroje, které si dříve narození ještě živě pamatují. Protože se přiblížila doba oběda, zakotvili jsme ve zdejší restauraci Záložna. Napodruhé si někteří i vybrali něco k obědu z místních tvarůžkových specialit a trpělivě si počkali na obědové pivko. Zvláště na některých mladších účastnících (Kubík) bylo vidět, že potřebují nabrat sílu do dalších kilometrů, takže spořádali plný talíř. Pak už jsme se zase vydali dál. Za vesnicí jsme se podél trati dostali až do Horky nad Moravou. Tady jsme chtěli navštívit zdejší minipivovar, ale bohužel rekonstruovali, takže jsme se posunuli o kousek dál k místnímu kiosku, kde jsme si dali kávu a zmrzlinu. Pak podél řeky jsme se dostali k Domu přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov. Škoda, že nás už začal tlačit čas, protože zdejší galerie v přírodě vypadala moc hezky. Zběžně jsme si to tu prohlédli, zakoupili motivační náušničky (Kristýnka) a vyrazili opět po naučné stezce Luhů Litovelského Pomoraví zpět do Litovle. Dnešního cíle jsme nakonec úspěšně dosáhli docela unavení, protože celý den bylo oproti předpovědi krásně a horko. Večer jsme se ještě sešli na společné večeři na náměstí v restauraci Záložna.

Litovelske Pomoravi35aV neděli po snídani jsme se opět sešli pod Radniční věží. Malá část už dnešní cyklovýjezd vzdala, protože po včerejší vyjížďce byli poněkud unavení a vydali se navštívit nedaleký hrad Bouzov. Ostatní vyjeli na dnešní trasu směrem Nový Dvůr, za který jsme se opět rozdělili na skupiny s delší a kratší trasou. Delší trasa vedla do městečka Úsov, kde se nachází i zámek. Někteří z této skupiny nepochopili zastávku u zámku ke společné fotografii a zakotvili ve zdejší restauraci, což se později ukázalo jako hlavní důvod toho, že si tato skupina užila promoknutí při odpoledním dešti. Skupina s kratší trasou se odpojila ještě v lese a dál pokračovala lesními cestami až k zámečku Nové Zámky, což je dnes ústav sociální péče a naproti je statek, kde se nachází jezdecký klub. Odtud už vedla přímá silnice až do Litovle. Tady naše skupina zašla na oběd do restaurace Amazonka. Během oběda se spustil docela prudký déšť a postupně tam přijížděly části druhé skupiny, kterou tato sprška zastihla těsně před Litovlí. Vzhledem k dešti jsme se postupně mezi sebou rozloučili a porůznu se vydali domů.
Věřím, že i přes tuto malou komplikaci si výlet všichni užili a že se po prázdninách vydáme společně vstříc dalším cílům Jihomoravského bicyklení.

Jiří Hrazdíra, nadšený Jihomoravský bicyklista

[/su_custom_gallery]