Jihomoravské bicyklení – Na střeše Evropy

Je sobota ráno 22. října a předpověď počasí pro dnešní den je vcelku příznivá, nemá pršet. Teploty se sice pohybují kolem 5 stupňů, ale s tím se dalo v tomto čase počítat. Po cestě na sraz dnešního cyklovýletu si prokousáváme cestu mlhou. Ve chvíli, kdy stoupáme z Kunštátu do Olešnice, se dostáváme z husté mlhy a oslňuje nás sice zubaté, ale jasné ranní slunce.
Na náměstí v Olešnici si nejprve navlékneme pod helmu šátek na hlavu a na ruce nezbytné rukavice. Následuje skupinové foto od kolemjdoucího místního fotografa a pak už začínáme dnešní putování výšlapem směrem k první rozhledně. Oslněni ranními slunečními paprsky míjíme správnou odbočku hned za Olešnicí, takže po chvíli dorazíme na konec cesty a musíme se vrátit najít správnou cestu. Aspoň jsme ochutnali výbornou hrušku a potěšili se pohledem na strašáky v poli ve fotbalových dresech.
Takže na druhý pokus jsme podél potůčku už pokračovali po správné cestě. Vyšlápli jsme si kopec nad Olešnicí ke kapličce a odměnou nám byl krásný pohled do údolí kolem nás, která byla ještě zahalená do mlhy. Projeli jsme dědinkou Ústup, abychom se dostali na rozhlednu na Zelenkově kopci a užili si úchvatné pohledy kolem dokola na okolní podzimní přírodu.
Následoval příjemný sestup do Rudky u Kunštátu. Tady byla naplánovaná zastávka u jeskyně blanických rytířů, kterou jsme sice letos již navštívili, ale většina účastníků dnešního výletu tuto prohlídku neabsolvovala, takže jsme si ji zopakovali. Při čekání na prohlídku jsme ale stihli vystoupat na další rozhlednu, která se tyčí přímo nad zmiňovanou jeskyní. Po zajímavé prohlídce jsme sjeli ještě níže do Kunštátu, kde jsme poobědvali v Panském domě.
Posilněni jsme se vydali po krásné nové silničce do kopce do Makova. Během stoupání jsme se mohli pokochat pohledem na rybníček nad Kunštátem obklopený krásně vybarvenými stromy. Nebo jsme se setkali se stádem ovcí, které když jsme oslovili, že bychom si je rádi vyfotili, tak polovina stáda se opravdu zastavila, zapózovala a zase se pak otočila a pokračovala dál. Nad Makovem jsme si vydechli pod lípami u křížku a museli jsme pak přežít kousek cesty po hlavní silnici. Z ní jsme se odpojili na silničku, která nás zavedla malou oklikou kolem Křtěnova do Olešnice.
Tady jsme měli v plánu navštívit poslední rozhlednu Kopaniny nad sjezdovkou. K té se dá dostat po křížové cestě bolestí regionu Olešnicka. Tato netradiční křížová cesta nezobrazuje jen symboly Kristova utrpení při cestě na Golgotu, ale také výjevy bolestných událostí zdejšího regionu. Je to nová moderně ztvárněná křížová cesta, která byla posvěcena letos v srpnu. Z rozhledny jsme se mohli rozhlédnout po zdejší kraji. V dálce mezi stromy bylo možné zahlédnout rozhlednu na Zelenkově kopci, kterou jsme navštívili dnes ráno.
Naše dnešní putování jsme zakončili jízdou po sjezdovce. Pak už jsme naložili naše unavené oře do auta, dali si kávičku v restauraci na náměstí a vyrazili domů. Poslední výjezd Jihomoravského bicyklení v letošním roce opět nezklamal. Bylo krásné slunečné počasí, kolem nádherně vymalovaná podzimní příroda a skupinka pohodových cyklistů, kteří si i tento výlet náramně užili.

Jiří Hrazdíra

[/su_custom_gallery]