Jak jsme slavili Den matek výletem

Den Matek trošku jinak aneb vezmi maminku k svátku na výlet…nebo babičky a prababičky

V neděli 9. května 2021 v rámci oslav Dne Matek, který vždy připadá na druhou neděli v měsíci květnu, uspořádal Orel jednota Telnice ve spolupráci se Spolkem pro postavení a udržování Orlovny v Telnici trošku jinou oslavu Dne maminek, než na jakou jsme tradičně zvyklí.

V rámci všech nařízení, která nás v dnešní době svazují, nebylo možno sejít se na Orlovně a pobýt při společném programu, který vždy nacvičovaly pro svoje blízké děti ze školky či ze školy. Přesto by bylo škoda tento pěkný svátek opomenout, a proto se zrodil nápad vypravit rodiny společně ven. Připravili jsme tedy dva okruhy výletu kolem Telnice, jeden delší pro účastníky na kolech, druhý pro pěší. Počasí nám přálo a nabídky užít si pěkné odpoledne a „vytáhnout“ maminku ven využilo celkem dost rodinných skupinek, včetně skupinky v kategorii babičky a spol.. Malí i velcí výletníci se vydali na trasu a po cestě plnili různé úkoly, které jim jistě nebyly úplně neznámé, protože vycházely z toho, co děláme doma. Na stanovišti „Velké prádlo“ foukalo a občas přišel i déšť, takže se rodinky musely činit, aby honem vše posbíraly a prádlo jim nezmoklo. Stanoviště „Výroba svačinky na cestu“ nabízelo různé dobroty, které děti ve spolupráci s rodiči pro sebe připravily ve sladké i slané verzi, včetně zeleninky. Při namátkové kontrole dopravní obsluhy bylo zjištěno, že některé svačinky rovnou mizí v žaludcích malých výrobců a na výlet se pokračuje již v nasyceném stavu. Stanoviště „Ponožky a Lichožrouti“ vyžadovalo nasazení při třídění prádla, párování ponožek do dvojic a vyprání v naší supermoderní pračce a současně sušičce. Pokud účastníky akce neodfoukl vítr, celý proces hravě zvládli. Na trase se také děti mohly pocvičit v zametání a uklízení a to na stanovišti „Jarní úklid“. Cyklisté měli po cestě navíc stanoviště „Kočárky a jiné radosti“, kde si mohli vyzkoušet za odborných rad svým maminek či stanovišťaček přebalení miminka, oblékání a vypravení se na procházku s kočárky. Stanoviště umístěné Na Lopatě bylo více technické, k vyzkoušení byly připraveny louskáčky na ořechy různých druhů a kdo zvládl ořechy, mohl také pokračovat na šroubování matiček. Těžko říct, zda to bavilo více děti, nebo jejich tatínky. Pracovně jsme tomuto stanovišti říkali „Vytoč svou matku“ ;-).

Myslím, že nedělní odpoledne proběhlo krásně, výletníci si užili procházky se svojí rodinou a přáteli, nějaký ten mlsek na cestu také byl a na konci čekala i maminky malá odměna, perníkové srdíčko. Pod záštitou Jihomoravského bicyklení se všem jistě dobře šlapalo.

Moc děkuji všem, kteří zajišťovali přípravy a stanoviště a starali se o výletníky. Po tak dlouhé době jsme se zase rádi viděli a doufám, že se už budeme vídat častěji. Děkuji také sponzorům Janě Budíkové za perníková srdíčka a firmě The Candy Plus Sweet Factory, s.r.o. za drobné sladkosti.

Těšíme se na vás na další naší akci.

Bohumila Hrazdírová, Orel jednota Telnice