Jihomoravské bicyklení 2015 – Muzeum nesmyslů a další taškařice

Další ročník Jihomoravského bicyklení jsme začali sice už 17.4. seminářem nad plánovanými výlety, ale první ostrý výjezd se uskutečnil tradičně ve státní svátek 8.5.

20150508 JMB Muzeum nesmyslů1

Tentokrát jsme se sešli ve Valticích na náměstí. Přes 30 cyklistů všech věkových kategorií po registraci a přípravě na vyjetí, vyrazilo na kopec Rajstna. Tady stojí Kolonáda na Reistně, kterou zde nechali vybudovat Lichtenštejnové, stejně jako další stavby v Lednicko-valtickém areálu. Vyhlídková kolonáda měla předlohu v Gloriettě vídeňského Schönbrunnu a byla vzpomínkou na otce a bratry, o čemž svědčí německý nápis na kolonádě „Syn otci, bratr bratrům“. Z kolonády je krásná vyhlídka po okolí, kterou jsme si náležitě vychutnali.

20150508 JMB Muzeum nesmyslů2

Znovu jsme nasedli na kola, abychom se posunuli na naší trase o kousek dál na hranice s Rakouskem, kde jsme navštívili Muzeum železné opony v bývalých hraničních budovách. Průvodce nám ukázal, jak to vypadalo na hranicích v období  1. republiky i v době po 2. světové válce až do konce studené války.

20150508 JMB Muzeum nesmyslů3

Po této prohlídce nás čekala trochu delší cesta do rakouské vesničky Herrnbaumgarten, kde se nachází tzv. Nonseum, což je jinak řečeno Muzeum nesmyslů. V krásně upraveném muzeu nás přivítal pan Macháček, který nás v češtině provedl muzeem a ukázal nejzajímavější exponáty, jako například postel s nebesy, na kterých se jednoduchým pohonem posunovaly namalované ovečky, aby člověk v klidu usnul při počítání oveček, nebo hodiny pro víc času (ciferník se 13 hodinami), ozvěna pro sebemluvky a stovky dalších. Také nám přiblížil činnost zdejšího spolku mozkových přebytků, který muzeum vytvořil a neustále doplňuje dalšími exponáty a pořádá zajímavé akce, jako třeba 24 hodinový závod hlemýžďů.

20150508 JMB Muzeum nesmyslů5

Po prohlídce přilehlého kuchyňského muzea a návštěvy zdejší vinotéky jsme se vydali na zpáteční cestu. A nebyl by to pořádný cyklistický výlet, aby alespoň jeden cyklista nepíchnul duši. Dnes se to stalo hned dvakrát. Ale už jsme zkušení bicyklisté a s takovými drobnými problémy si víme rady.

Projeli jsme tedy mezi rakouskými vinohrady a vrátili se zpět do Valtic, kde jsme postupně nalodili kola na nosiče aut a na nový vozík za auto. Někteří pak hned vyrazili domů a někteří ještě využili možnosti se ve Valticích ještě zdržet a něco dobrého si dát na závěr prvního cyklistického výletu.

Počasí nám přálo a po tomto příjemném dni se už těšíme na další společné cyklovýlety v rámci letošního Jihomoravského bicyklení a věříme, že budou minimálně stejně tak hezké, jako tento první.

20150508 JMB Muzeum nesmyslů6