Tradiční krojované ostatky

Stalo se již tradicí, že než začne doba postní, v Telnici máme Ostatky. I krojované! V neděli před letošní popeleční středou se v telnické Orlovně sešli krojovaní místní i přespolní, svobodní i ženáči, děti i dospělí, v krojích telnických, těšanských, žatčanských, sokolnický, pozořických i brněnských. Dorazili také návštěvníci v civilu, kteří si rádi poslechnou a zazpívají lidové písně, zatančí si na hudbu kapely Telničanka, zasmějí se humorným scénkám. Tedy předpoklady dobré zábavy byly splněny.
Akci zahájili krojovaní slavnostním nástupem do sálu a potom děti a mládež Československou besedou. Po přivátí všech hostů starostou místní orelské jednoty a prvním kolem krojovaných se taneční parket zaplnil.
Specialitou letošních Ostatků byla bezesporu významná státní návštěva – po nečekané prohlídce sálu Orlovny příslušníky ochranky přišel totiž pan prezident i se svým mluvčím, aby se pozdravil i s telnickými obyvateli, když nedávno zavítal do sousedního Újezda. Ostatkoví hosté měli možnost panu prezidentovi položit několik otázek, na které jim vzápětí odpověděl. Pro pana prezidenta bylo připraveno vystoupení mladých ,,slečen“ na píseň Poupata, v reakci na návrh nových státních symbolů tematicky v červených trenýrkách.
Plesová sezona chýlící se ke svému konci se opět podepsala i na Base – náhle zase utichl její hlas, hudba začala hrát smuteční písně a hosté oplakávat nebožku. Smutečního průvodu se zúčastnil i pan prezident se svými bodyguardy a mluvčím. Po průvodu následovaly přímluvy i vypuštění Ducha basy z Basy. Nebylo ale třeba truchlit příliš – Basa se k nám vrátí znovu o Velikonocích.
Nezbylo už ale nic než rozdat tombolu, na kterou hosté měli zálusk celou dobu, a vylosovat výherce hlavní tomboly. Gratulujeme šťastlivcům a novým majitelům prostředku proti zapalování lýtek, aktivní i pasivní dovolené (tedy příslušenstvím k nim), krásného párečku bažantů, prezidentského člunu, luštěnin pro tzv. DIY ( = ,,udělej si sám“) bublinkovou koupel, krabičkové diety a dalších hodnotných cen.
Večer se chýlil ke konci, Basa byla pohřbená, tombola rozdaná, střevíce protancované, bílé silonky nebyly bílé… Inu i Tradiční krojované ostatky na Orlovně v Telnici byly u konce. Doufáme, že se všichni bavili – ať tancem, poslechem, zpěvem či sledováním dění – a že se za rok zase potkáme a poveselíme se v tom příjemném kolektivu, jaký jsme zažili letos.
Basa s vama!

Anna Hrazdírová