Tábor – Na ostrovy KIRIBATI – 01 nalodění

Úvodní slovo delegáta cestovní kanceláře EAGLE

Drazí účastníci expedice!

Dovolujeme se vás oficiálně uvítat na lodi Eagle, která nás pod vedením kapitána Jirky, bezpečně dopraví do cíle našeho putování, na ostrovy Kiribati v Mikronésii v centrální části Tichého oceánu. Do hlavního města Tarawa připlujeme asi za 3 dny. V průběhu naší plavby myslíme především na vaši bezpečnost, nezapomínejte ale, že se jedná o dobrodružnou výpravu spíše než rekreační pobyt.  V případě zdravotních komplikací vyhledejte našeho zdravotníka Andu. Pokud není bezprostředně k nalezení pomůže vám kdokoli další z posádky. Po celou dobu expedice o vás bude dobře postaráno, koneckonců nejedeme úplně na konec světa. Kiribati jsou původně britská kolonie s řadou moderních vymožeností. V odlehlých místech, třeba na neobydlených ostrovech, kde k dispozici nejsou, budeme využívat pohodlí naší lodě.

Vidím, že se už všichni těšíte na nové zážitky při objevování málo prozkoumaných krás panenské přírody těchto ostrovů, a že je vskutku načase. Už v roce 1999 se dva
z ostrovů Kiribati kvůli stoupající hladině a okyselování oceánů potopily. Nejvyšší hora Kiribati – Banaba – měří sice skutečně úctyhodných 81 metrů, ale naprostá většina území leží ve výšce menší než dva metry nad mořem. Právě proto i malé zvýšení hladiny, v kombinaci s vlnami při bouřích a tajfunech může učinit ostrovy neobyvatelné zasolením půdy a zásob vody. V průběhu naší expedice budeme pátrat po endemickém ptáku bokikokiko, který nežije nikde jinde na světe. Ochutnáme tropická ovoce přímo z palem, a ryby přímo z moře. Největší přírodní bohatství Kiribati se skrývá těsně pod hladinou oceánu. Jsou to stovky druhů rub, korálů a korýšů, které spolu žijí na korálových útesech obklopujících ostrovy. Vzácně lze prý stále najít přírodní perly v ulitách perlorodek žijících na útesech.  

Na závěr ke Kiribati několik faktografických poznámek: Můžete se těšit na nejvyšší denní teploty okolo 31 °C, noční okolo 25 °C, stabilně po celý rok! Na ostrovech doporučujeme používat repelent, nejenom že hmyz kouše, ale vzácně přenáší i horečku dengue.   

Zítra přes den ještě absolvujete praktickou průpravu na dobrodružnou expedici a shromáždíme čerstvé zásoby. Večer pak plánujeme opustit přístav města Acapulco.