Tábor – Na ostrovy KIRIBATI – 02 vyplouváme

Výletníci!

Dnes si ještě budeme užívat pohodlí přístavu a klidu naší lodi bezpečně uvázané u mola. Než večer vyrazíme na cestu potřebujeme se ujistit, že zvládáte všechny dovednosti, které jako námořníci a členové expedice musíte mít.

Jednou z těch dozajista zásadních je práce s mapami. Naučíte se to, jak mapy fungují, jak se v nich orientovat, co v nich lze nalézt a co ne. Mapy na rozdíl od naší placaté, teda vlastně kulaté, matičky Země jsou rovné – protože se většinou kreslí na papír. To je důvod, proč jsou všechny velké mapy nějak zkreslené. Naštěstí je Země veliká a u malých map to nemusí být vůbec poznat. Projdeme si důležité značky v mapách, způsob, jak se zakresluje výška a jak použít mapu společně s kompasem.

Další dovedností, která úzce souvisí s mapami, je práce s buzolou nebo kompasem a odhadování vzdáleností. Vyzkoušíte si, jak improvizovaně vyrobit kompas, odhadovat vzdálenosti při pochodu nebo podle toho, jak jsou dobře vidět například lidé či stromy.

Také se vám může hodit vyzkoušet si navigaci a koordinaci pohybu členů našich národů na mapách. Navigovat i jednoho člověka či plavidlo může být dosti náročné. Pro velkou skupinu na omezeném prostoru to platí ještě mnohem víc!

Uzly a práce s lany se hodí nejenom na lodi. Dost možná se budou hodit i při průzkumu džungle na ostrovech nebo třeba jen navázání hamaky mezi palmy. Vzbudit se z odpoledního spánku pádem na zadek kvůli špatně zavázanému uzlu – to by chtěl zažít jen málokdo. Mezi základními uzly, které se naučíte bude liščí smyčka, lodní uzel, ambulantní uzel, rybářská spojka a další. Nestačí jen vědět, jak se uzel váže, ale je třeba i vědět jaký použít.

Nacvičíte si základy vysílání. Jak rychle a efektivně předat důležité informace bez toho, abyste se bavili nepodstatnými detaily, nebo jak je ujistit že informace dorazila v pořádku a bez chyb. Vyrobili jsme vám k tomu model lodního telefonu – stačí do něj šeptat a je slyšet jasně na druhém konci – ale musíte ho k tomu správně držet. Jinak totiž můžete řvát na lesy,

Konečně si nacvičíte lov divoké zvěře, která hojně obývá některé větší neobydlené ostrovy. Samozřejmě budeme lovit hlavně zajímavé snímky našimi fotoaparáty, ale sem tam možná spojíme i tento sport s nutností obživy.

A večer nezapomeňte být v kajutách, po večeři vyrážíme!