Tábor – Na ostrovy KIRIBATI – 05 Vánoce

Z deníku kapitána:

Už je to šest měsíců, co jsme vypluli z přístavu Acapulco a za několik dní v bouři ztroskotali a byli nuceni s celou posádkou i výletníky opustit vážně poškozenou loď a osídlit neznámý ostrov.

Mapování ostrova a nalézání východiska z naší těžké situace jde pomalu. I přes zakládání signálního ohně a stálé pozorování moře se nám doposud nepodařilo zaregistrovat v těchto vodách loď, která by nás mohla zachránit.

Dnešní den však i přesto všechno byl pro nás něčím výjimečný a krásný. Jsou totiž Vánoce. Stali jsme se za tu domu vyhnanství z domova rodinou. Proto se všichni osadníci rozhodli, že jako správná rodina Štědrý den společně prožijeme a oslavíme. Hned ráno se většina z nás vypravila na lov krocanů a také sběr bylin, které by se hodily do vánoční nádivky. K obědu se podařilo nalovit nějaké ryby, které jsme pak pojedli s bramborovým salátem.  Odpoledne jsme psali pozdravy svým blízkým, ačkoliv nevíme, zda a kdy jim budou doručeny, když jsme je v zapečetěné láhvi vhodili při odlivu do moře. Vánoce nemohou být bez dárků, proto se každý z nás pustil do výroby, aby nějaký pro jednoho z nových přátel vyrobil. V našich skromných podmínkách se nám dokonce podařilo připravit i výzdobu štědrovečerního stolu, papírové hvězdičky, vanilkové rohlíčky a sladké taštičky. Vánoční čočková polévka z posledních zásob byla výtečná, pečený krocan s nádivkou, bramborami a zeleninou byl, s přispěním všech, důstojným štědrovečerním pokrmem. Večer jsme za zpěvu písní strávili u ohně. V noci jsme se potom všichni vypravili s rozsvícenými svíčkami do blízkého lesa – „do Betléma“, k vánočnímu stromu, který se podařilo naší posádce tajně nazdobit a osvětlit. Nechyběla ani „Svatá rodina“, kterou ztvárnili mladí manželé z naší výpravy se svým miminkem. Po Vánočním příběhu, který nám připomenul, že důležité nejsou věci, ale především lidé, jejich vzájemné dobré vztahy, pomoc a porozumění mezi nimi, jsme si zazpívali dokonce i koledy. K spánku jsme se ukládali s vírou a nadějí, že budeme zachráněni a opět se shledáme se svými blízkými doma.

Vlastnoručně vyrobené dárky si předáme až po probuzení.